Подхранете правилно растенията с пепел

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Полезна е за културите, които растат в алкална среда

 

В дървесната пепел има много полезни вещества. Тя съдържа над 20 минерала, които ще донесат полза за развитието на растенията, затова и пепелта от дървесина се препоръчва да се използва за торене. Подобно третиране ще донесе полза на ягоди, малини, картофи, тикви, зеле и цвекло, краставици и домати. Трябва обаче да имате предвид, че културите, които се развиват успешно в кисела среда, не понасят торенето с дървесна пепел. Подобни са боровинките, клюквата, а от цветята – рододендрони, азалии и камелии.

За получаването на качествена пепел трябва да се изгаря чиста от плесени и лишеи дървесина. Сред най-ценната е тази от бреза.

За да не се измият полезните вещества, трябва да съхранявате пепелта затворена в съд с капак, където в същото време тя може да не се овлажнява.

Дървесната пепел може да се използва за торене в градината в сух и течен вид. Суха тя трябва да се закопае в почвата, а разтворите могат да се използват за поливки.

За да можете да премерите успешно точното количество пепел, което ви е необходимо, е добре да знаете и колко съдържат различните мерителни единици. 1 супена лъжица може да побере 6 г пепел, в 200 мл чаша има 100 г, а в 500-милилитров буркан може да се съберат 250 г сухо вещество.

 

Как да приготвите смесите

  • Разтвор от дървесна пепел можете да приготвите в 10-литрова кофа с добавка 1 чаша пепел. Разбъркайте добре така, че да не се образува утайка. С тази течност можете да полеете растенията около корена.
  • Настойка пък можете да приготвите, като запълните 1/3 от обема на кофата с дървесна пепел, а след това я напълните с топла вода и оставите да кисне в продължение на 2 денонощия. За използване настойката трябва да се прецеди.
  • Разтвор за листно торене можете да приготвите като направите отвара от дървесна пепел. За тази цел пресейте 300 г пепел, залейте я с гореща вода и варете в продължение на около 30 минути. След това охладете, прецедете и разредете с 10 литра вода. За прилепител използвайте няколко супени лъжици домашен сапун.

 

Как да я използвате

Краставиците са един от зеленчуците, които изпитват особен дефицит на калций и калий при образуването на завръзите в оранжериите. Затова по време на цъфтежа трябва да се торят с настойка от пепел, като се осигурява по 500 мл на всяко растение. Процедурата се повтаря след 10 дни.

Краставиците навън пък могат да се торят и чрез листата, като се опръскват с пепелна отвара. Това се прави в периода на активен растеж и бутонизация по 3-4 пъти.

Ако искате доматите и пиперите да са здрави и силни, наторете почвата преди засаждането им с по 3 чаши пепел на всеки квадрат площ. При засаждането на разсадите трябва да сложите по шепа дървесна пепел във всяка ямка. След това можете да обработвате със суха пепел около насажденията, като внимателно я закопавате в пръстта.

Лукът и чесънът също искат пепел, когато растат. При есенната обработка на терена за тези култури трябва да осигурите по 2 чаши пепел на всеки квадрат, а през пролетта дозата се намалява наполовина.

При засаждането на картофи в двора си, сложете във всяка ямка по 2 супени лъжици суха пепел. При обработването на почвата около насажденията можете да сложите по 1 чаша на квадрат, а в периода на загърляне – по 1-2 супени лъжици. Полезно да обработвате и листно картофите. Напудрянето на картофените насаждения пък ще им помогне да се справят с вредните червеи.

При прекопаването на зелето можете да внесете по 1-2 чаши дървесна пепел на квадрат и по шепа от нея при засаждането в ямките.

При морковите и цвеклото дървесната пепел се прилага преди засяването им, като на всеки квадрат се слага по 1 чаша и почвата се разкопава. След това можете да слагате веднъж на седмица пепел преди поливане на растенията.

Ягодите са едни от плодовете, които също обичат дървесната пепел. След цъфтежа можете да посипете храстчетата с по 10-15 г. Това ще ги предпази от сиво гниене. Повторите ли процедурата, намалете двойно дозата.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА