Подадени са 30 проекта за провеждане на семинари и курсове за обучение по Стратегическия план

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Сред кандидатите се наблюдава засилен интерес към провеждане на дейности, свързани с трансфер на знания, от страна на браншови организации и научни институти

Приключи приемът на заявления за подпомагане за провеждане на информационни семинари и курсове за обучения по интервенция „Професионално обучение и придобиване на знания“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. До крайния срок за приемането им (17 март 2025 г.) в Системата за електронни услуги (СЕУ) постъпиха 30 предложения, подлежащи на обработка. Заявената финансова помощ по тях е в размер на 13 290 159 лв., а разполагаем бюджет по приема е – 19.5 млн. лв.

Сред кандидатите се наблюдава засилен интерес към провеждане на дейности, свързани с трансфер на знания, от страна на браншови организации и научни институти. В подадените заявления преобладава и намерението на обучаващите организации да провеждат еднодневни (8 часови) и двудневни (18 часови) семинари за повишаване на знанията на земеделските стопани и заетите лица в техните стопанства, където е предвидено над 30 000 обучаеми да участват в присъствени форми на повишаване на знанията.

В три от постъпилите заявления за подпомагане се предвижда провеждането на специализирани курсове за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника, където кандидатите заявяват желанието си да обучат 180 лица.

Интерес от страна на петима кандидати има и към организирането на онлайн семинари, като нова форма на провеждане на информационни събития, подпомагани по Стратегическия план. В допълнение, в заявените дейности по проектите се предвижда 3 000 земеделски стопани да повишат квалификацията си, преминавайки дългосрочни курсове за обучение.

Припомняме, че приемът по интервенцията за професионално обучение и придобиване на знания на земеделските стопани от Стратегическия план стартира на 15 януари 2025 г. Изпълнението на проектите по процедурата има за цел да даде възможност за придобиване на квалификация, повишаване на уменията и практическите познания на земеделските и горски стопани и на заетите лица за управлението на техните стопанства. Това ще окаже и положителен, траен ефект по отношение на устойчивата икономика на селските райони.

Предстои подадени заявления да бъдат оценени и класирани, а с одобрените кандидати да бъдат сключени договори за финансиране.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама