Предлагат плаващи забрани в риболова

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Консултативния съвет за Черно море предлага забранителния период за улов всяка година да се променя спрямо наблюденията на рибарите и учените

Как да бъде решен възникналият проблем с ненавременната забрана за улов на отделните видове риба обмисля Консултативният съвет за Черно море (КСЧМ), съобщават от в. Черно море. Подготвеното предложение от тях е забранителният период по време на размножаване да бъде актуализиран всяка година, като се съгласува с учените и рибарите. Това става ясно от последното заседание на УС на Консултативния съвет и на неговата работна група Във форума са взели участие представители на рибарски сдружения, екологични организации, учени от двете черноморски държави – членки  на ЕС, България и Румъния, също и  г-жа Паскал Колсън от ГД “Морско дело и рибарство” на Европейската комисия.

 

Промените в климата влияят на периода за размножаване на рибите

 С промените в климата се изменя  и периодът за размножаване на отделни видове риба и сегашната забрана за улов не е актуална, коментира д-р Йордан Господинов, председател на КСЧМ пред в. Черно море. Според него забраната започва по-късно от началото на размножаването и реално няма ефект от прилагането й. Така се получава с калкана, попчетата, белите миди и други дънни видове. Затова идеята е забранителният период да стане плаващ във времето. Рибарите са постоянно в морето и първи забелязват настъпващите промени във физиологията на видовете по отношение на размножителния период.  Затова идеята на КСЧМ е те, съвместно с учените да предлагат всяка година на съответните министерства кога да  започва въвежданата от тях забрана съобразно конкретните климатични условия. Например тази година е характерна с необичайно високи температури за зимния сезон, но догодина ситуацията може да се окаже съвсем различна. Тази мярка ще бъде една от основните за Съвета, свързана с опазването на морските видове. Препоръката на КСЧМ, която в момента се съгласува между участниците в съвета, ще включва задължителното изискване стартът на пролетните забрани за риболов  стриктно да се съобразява с  температурата и другите климатични промени.

Инвазивен вид ли е рапанът?

Друго предложение на комисията е за намирането на отговор на дилемата дали рапанът е инвазивен вид, или ресурс в Черно море. Мнението на учените по въпроса е, че той вече не е инвазивен, защото е отдавна в морето ни, но от Съвета искат и конкретни научни доказателства за състоянието на неговите запаси. Проблемът според тях е, че все още няма изследвания за ресурса на рапаните и как те влияят на другите дънни видове, защото има съмнение за това, че той изяжда мидите и те застрашително намаляват

Предложение за създаване на буферни зони

Учените предлагат да се създадат буферни зони, където няколко години да не се извършва никаква риболовна дейност, за да се види как се развиват видовете. Те сами ще определят кои да са зоните и ще извършат наблюденията през това време. Това е необходимо да са се съберат достатъчно за състоянието на водния басейн. Целта е да се изследват всички морски видове.

Три месеца забрана за улов на бяла мида

Съществува идея за въвеждане на тримесечна забрана за улова на бяла мида. Миналата година тя продължила само един месец. Забраната в Турция продължава  месеца, и нашите учени настояват това да се приложи и у нас, тъй като наблюденията им показват, че размножаването при вида „Донакс“ продължава именно три месеца. Целта на тази забрана ще бъде да се запази ресурса им не само със селективността на уредите за улов, но и като се съобразяваме с докладите на учените за реалното им състояние в морето. От КСЧМ ще се съобразят с искането на бранша.

 

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА