Плащанията за устойчивост отново се фокусират върху дребните стопани

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Запазва се основното и допълнително подпомагане

Основно и допълнително преразпределително плащане на доходите за устойчивост са част от интервенциите, които ще се обсъждат на 11-то заседание на Тематична работна група за разработване на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021 – 2027 г на 5 февруари 2021 г. Предвижда се схемите да се реализират от от  Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ).

Според проекта на интервенция Основното подпомагане на доходите за устойчивост цели да осигури достатъчно надеждни земеделски доходи и устойчивост в целия ЕС с цел подобряване на продоволствената сигурност.

Допустими бенефициенти по бъдещата мярка ще бъдат земеделски стопани, които отговарят на изискванията за „истински земеделски стопани“, ако определението се прилага и през новия програмен период. Чрез прилагане на интервенцията се гарантира минимално равнище на подпомагане на доходите на земеделските стопани и постигане на справедлив жизнен стандарт на земеделската общност. Схемата не е обвързана с производството, допълват от земеделското министерство. Бенефициентите по схемата обаче имат задължението да изпълняват изискванията за предварителната условност, за да получат подпомагането.

Основното подпомагане на доходите за устойчивост се отпуска под формата на годишно плащане на хектар, отговарящ на изискванията за допустим хектар.

Декларираните площи трябва да отговарят на минималните изисквания за подпомагане с директни плащания и да бъдат на разположение на земеделския стопанин.

Размерът на основното подпомагане пък ще се определя като „задоволителна добавка към доходите на земеделските стопани, стимулираща ги да продължат земеделското производство и да поддържат земята в добро земеделско и екологично състояние”.

 

Кой ще получава пари допълнително

Проектът на интервенция за допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост има същите цели, като основното плащане. Опитът от прилагането на Схемата за преразпределително плащане през периода 2014-2020 г., показва че преразпределителното плащане, като добавка към основното плащане на площ, допринася съществено за повишаване на подпомагането от директни плащания и подобряване на доходите на малките и средни по размер стопанства, казват от земеделското министерство. По този начин се подобрява тяхната финансова стабилност,  осигуряват се устойчиви условия за работа на тази категория стопанства и се създават предпоставки и стимули за разширяване на тяхната дейност и пазарна ориентация, дори в ситуация на непредвидени флуктуации на пазара.

Допустими и по допълнителното подпомагане ще бъдат „истински земеделски стопани”, които също имат задължението да изпълняват изискванията за предварителната условност.

Подпомагането ще се отпуска за първите 30 хектара, отговарящи на изискванията за допустимост по Схема за основно подпомагане на доходите (BISS), на стопанства с максимален размер до 600 хектара. Така според експертите помощта ще се фокусира върху малките и средните стопанства в страната.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА