Плановете за опазване на растения и животни ще ни струват 5,3 млн. лв. – а опазването им колко?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

8 бенефициенти са сключили 22 договора за разработване на планове за действие и/или опазване за растителни и животински видове на стойност 5 305 987,77 лв по процедура BG16M1OP002-3.020 Изготвяне/актуализиране на планове за действие за видове от Оперативна програма „Околна среда 2014- 2020“ г., показва справка на сайта на ИСУН.
Сроковете за разработването на плановете е между 18 и 40 месеца, а финансирането е на 100% с европейски средства.

Най – много са сключените договори със сдружение “Асоциация наука за природата”- общо 9 на брой на стойност 1 786 272 лв. За тези пари сдружението ще разработи план за действие за опазване популациите на 8 различни растителни и животински видове – Балканска дива коза, Египетски лешояд, Калописиев дланeкоренник, пеперуда Бяло-v, пеперудата Catopta thrips, Поточен рак, Венерино пантофче и Татарско диво зеле.

На второ място по брой сключени договори е сдружение „ОПИМОС“, които срещу 864 550 лв ще разработят план за действие за опазване на популациите на пещеролюбивите прилепи в България, на колониално гнездящи водолюбиви птици и на Леопардовия смок.

Изготвяне на план за действие за видовете Алпийска розалия, менетриезиев бегач и унгарски бегач на стоност 600 000 лева ще подготвят от сдружение с нестопанска цел “Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора”.

565 939 лева ще струва разработването на планове за действие за китоподобни бозайници – видовете черноморска афала, черноморска морска свиня и черноморски обикновен делфин и и за видовете Шипоопашата костенурка и Шипобедрена костенурка на фондация „Интерактива България“.

Национално ловно- рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“ ще изготви план за действие за вида Планински кеклик на стойност 300 000 лева.

Сдружение “Форум природа” е със сключени 3 договора, всеки на стойност по 99 727.20 за разработване на план за действие за вида четирилистно разковниче, за видовете Dicranum viride Lindb. и Baxbaumia viridis и Карпатска тоция.

Сдружение „Партньори за регионално, обществено и гражданско развитие в Европейския съюз“ ще получи 296 331.60 лева за изготвяне на план за действие за опазване на Северния гребенест тритон в България за периода 2019 – 2028 г.

За актуализиране на план за действие за вида кафява мечка фондация „ЧЕТИРИ ЛАПИ“ са сключили договор на стойност 293 708 лв.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА