Планът на Байдън за двойна реколта в САЩ: ще проработи ли бразилският вариант?

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

В Бразилия от години се практикува засяването два пъти в годината на пшеница

 

Всички водещи американски селскостопански медии отразяваха посещението на техния държавен глава Джо Байдън в OC Farms, собственост на Джеф и Юджиния О’Конър, разположени в северен Илинойс. На фона на живописните пейзажи Байдън направи няколко изявления, които трябва да успокоят фермерите относно доставката на торове и разширяването на мерките за държавна подкрепа.

По-специално, една такава мярка ще бъде двойното застраховане на културите: планира се да се отпуснат около 500 милиона долара за земеделски производители в 1935 окръзи, които ще се регистрират като иноватори и ще разчитат на култури като соя след зимната пшеница, пише iowacapitaldispatch.com.

„Фермерите са житницата на демокрацията“, каза Байдън и добави, че двойните реколти са „риск, който трябва да поемем“. Президентът отбеляза, че „сезонът на растеж на пшеницата е кратък и ако метеорологичните условия не са идеални или има други нередности, тогава времето за всичко е пропуснато и затова моята администрация търси как да разшири покритието на застраховката на културите, за да гарантира финансовата сигурност на фермерите“.

Мястото на срещата за обявяване на плана за двойна доходност не е избрано случайно. Семейство О’Конър вече събира две реколти годишно – пшеница, която ще бъде прибрана през юли, а след това там се сее соя.

Джеф О’Конър аплодира решението на администрацията на Байдън и каза, че с въведената селскостопанска застраховка ще разшири площите с две култури:  „Имаме възможността да отглеждаме две култури в един вегетационен период, като същевременно осигуряваме ползи за опазване.

Шефът на USDA на САЩ Том Вилсак също присъства на събитието. Той каза, че Националната асоциация по соя подкрепя инициативата на президента и че броят на двойните акра, където се използва соя, ще нарасне до 30 милиона до 2030 г.

 

Ще успеят ли да го приложат

Двойната реколта от пшеница и соя ще помогне за увеличаване на местното производство на пшеница в САЩ. Системата включва засяване на зимна пшеница през есента и прибиране на реколтата в началото на лятото, след което се засажда соята. Това обаче оставя по-кратък от обичайния период от време за узряване на соевите растения.

Изследователите от Айова вярват, че потенциалът в техния щат не е двойно засяване, а неговата вариация. Преди няколко години те проучиха различни производствени методи в рамките на два вегетационни сезона и установиха, че вариация на двойно засаждане, при която соята се засява преди прибиране на реколтата от пшеница и пшеницата се прибира, преди поникващите соеви растения да достигнат определено количество растежът, е по-добър за Айова.

 

 

Двойната и дори тройната реколта, когато се събира повече от веднъж годишно, е често срещана стратегия за използване на земята в равнинно тропическо и субтропично земеделие, където дъждовните сезони са достатъчно дълги или напояването е осъществимо. Икономическите ползи обаче ще зависят от местните условия и добивите, постигнати през втория цикъл, и свързаните парични и екологични разходи.

 

Бразилия е най-добрият пример

Известно е, че Бразилия е била успешна на световната селскостопанска сцена благодарение на своите двойни реколти. Производството на зърно в Бразилия се е увеличило повече от четири пъти между 1980 и 2016 г., а днес страната е най-големият износител на соя в света и вторият по големина износител на царевица. Двата основни фактора за това увеличение на производството на храни бяха разширяването на обработваемата земя и прибирането на две култури, като царевица и соя, от едно поле за една година.

Двойното засяване на пролетна соя (дъждовен сезон) с зимна царевица се наложи здраво в Бразилия през последните десет години. Имаше две основни предпоставки за такава промяна. Първо, фермерите получиха раннозреещи сортове соя, които могат да бъдат събрани до края на януари или началото на февруари. Царевицата се засява веднага след прибиране на реколтата от соя и остава на полето до началото на юни.

Второто нещо, което значително улесни засяването на царевица след соята, бяха устойчивите на хербициди сортове. Тъй като няма време за борба с плевелите преди засаждането, това може да се направи сравнително лесно при царевичните култури.

Но всеки медал има две страни. През последните няколко години бразилските фермери харчат все повече и повече за агрохимикали, за да се борят с нарастващата заплаха от болести и вредители. Мениджърите на ферми са загрижени, че разширяването на соевите култури от втора култура допълнително ще увеличи устойчивостта на патогени и вредители, което ще увеличи разходите в момент, когато маржовете на соята могат да се колебаят всяка година.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА