Пиреновите цветя чертаят нови зони в двора

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
11 Минути

Насадете ги на групи по 10-12 стръка от сорт

Трудно е да се намери цветар, който поне веднъж в живота си да не се е възхищавал на фееричния цъфтеж на рододендрони и пиренови растения. Ако мечтаете и вие да украсите своята градина с тези забележителни растения, ви съветваме първоначално да се запознаете с някои от тайните им на отглеждане, за да може в бъдеще да избегнете някои разочарования и всяка година да се наслаждавате на парада на краските, формите и ароматите.

Представителите на семейство Пиренови – рододендрон, калуна и ерика, придобиват особена популярност сред цветарите у нас в последните години, благодарение на широкия асортимент от посадъчен материал, който се внася от страните в Западна Европа.

Видовете и сортовете на тези забележителни растения в разсадниците са многобройни, така че можете да подберете съответния асортимент, за да получите непрекъснато цъфтяща градина от ранна пролет до късна есен. При това тези храсти се вписват прекрасно в градина с всякакъв стил – от японска до средиземноморска или класическа. В каменната градина или на брега на водоема също ще се намери място за тези красиви растения.

При условията на умерен климат нормалното развитие и цъфтеж на рододендроните и калуната изискват от цветарите знания за спецификата на засаждане, а също така и по-нататъшни грижи. В природата тези растения се срещат основно на кисели торфени почви в райони с достатъчна влажност на въздуха и почвата, с това се обуславят и техните изисквания към мястото на засаждане и в градината.

Правилно подберете посадъчния материал

За да може растението да ви радва със своя цъфтеж на младите цветари препоръчваме да се снабдят с видове и сортове, които са специално предвидени и приспособени към условията на съответния участък. За тази цел предварително трябва да узнаете в каква местност сред природата се развива видът, и ще можете ли вие да му осигурите подходящите условия. Ако никога не сте отглеждали рододендрони, ерики и калуни си струва да започнете с видови растения. Ако вземете сортови, особено тези от питомници с по-мек и влажен климат, където те са отглеждани по метода на хидропониката, ще ви е трудно да осигурите на своите питомци комфортно съществуване, особено ако сте начинаещ цветар.

 

Как и къде да ги засадите

Обща нужда за всички пиренови се явява киселата, леката, водопроницема почва, в която не застоява вода. Ако почвата на участъка ви не е кисела, в посадъчната ямка, която се изкопава по-голяма, отколкото са корените на растенията, е необходимо да добавите кисел торф с рН 2-3 примерно 25 л на 1 квадрат. Нивото на киселинност на почвата за пиреновите растения трябва да е рН 3,5-4,5. Слабокиселата или неутрална почва трябва редовно да се подкиселява. За тази цел можете да внесете сяра (40 г на 1 квадрат) или веднъж на 7-10 дни да полеете участъка с вода с подкиселяващ разтвор при норма 2-3 мл на 1 л вода. Най-добре пиреновите растат на иглолистен торф или смес от иглолистен торф с пясък, стърготини, иглички. Въздухопроницаемостта на тежката глинеста почва се подобрява, като я размесите с пясък, торф или компост. На дъното на посадъчната ямка си струва да направите дренаж от керамзит или камъчета, на слой 10-15 см, тъй като тези растения не понасят застояването на вода.

Калуната, като правило, расте на открити места. А рододендроните в природата често съставят подлесът под по-високите дървета. Тях трябва да засаждате само на разсеяна сянка около високи дървета и храсти (най-добре хвойнови – борове, ели, лиственица, туя, хвойна и др.), като обърнете внимание и ги засенчвате по време на обедното слънце. В пълна сянка, направена от огради или постройки рододендроните няма да успеят да цъфнат.

Калуните и ериките изглеждат ефектно не самостоятелно засадени, а на групи по 10-12 броя от един сорт на разстояние около 30-40 см между храстите в зависимост от изискванията на сорта. Веднага след засаждане полейте обилно и мулчирайте почвата около растенията с борова кора, смесена с угнили стърготини от хвойнови породи или торф, за да защитите растенията от плевели и да запазите влагата в почвата.

Как да се погрижите след засаждане

При умерените условия на нашия климат рододендроните страдат от летните горещини с ниска влажност на въздуха и изсушаващия мразовит вятър при малоснежна зима.

Желателно е да поливате всички растения от семейство Пиренови с дъждовна, снежна или изворна вода, тъй като водопроводната вода съдържа хлор и варовик. Особено внимателно използвайте водата от извори, като предварително проверите нивото на твърдост. Ако е нужно да омекотите водата на 10 л поливна вода добавете 3-4 мл оксалова или лимонена киселина. В горещото време е полезно вечер да дъждувате короната или да опръскате храста. Рододендроните се торят три пъти в сезон: преди цъфтежа, веднага след това, в края на юли-началото на август със специални торове за пиренови.
Тъй като рододендроните имат повърхностна коренова система, не се препоръчва да разрохквате под тях, а с плевелите можете да се борите най-ефективно с помощта на мулчиране на кръга около корена. Рододендроните практически не се нуждаят от резитба освен за премахване на повредените и сухи клонки, а също така за скъсяване на дългите филизи за придаване поддържан вид на храста.

Калуните е добре да подрежете след цъфтежа през есента или в ранна пролет, а ериките – веднага след цъфтежа. При това филизите се срязват под прецъфтялото съцветие, като се стараете да захванете колкото се по по-малко стара дървесина.

 

Нека цъфтежът не престава

Едва снегът си е отишъл и в градината ви цветове ще покаже червената ерика (Erica carnea), която се развива добре на слънце и полусянка, в добре дренирана хумусна почва с пясък. Тя е по-подходяща за нашия климат, тъй като не изисква кисела почва.

Малко по-късно започва да радва очите и многогодишната андромеда (Andromeda polifolia) – вечнозелен, нисък и гъст храст с височина до 25 см с кожести ланцетни листенца. Нейните многобройни розови топчести цветове се разтварят през май-юни. Добре расте на слънце, но понася и полусянка. Андромедата е достатъчно мразоустойчива и устойчива на болести.

От средата на пролетта до началото на лятото цъфтят рододендроните и касиопеята (Cassiope), която също предпочита влажни и кисели почви на полусянка. В края на юни-началото на юли започва с цветовете си да радва очите шиловидната брукенталия (Bruckenthalia spiculifolia) – вечнозелен компактен храст, който напомня ериката с височина до 15-20 см и до 50 см в диаметър с многобройни родови цветове в класовидни съцветия, разположени на върха на филизите. Това е достатъчно мразоустойчив вид, който расте добре както на слънце, така и на полусянка. Тогава започва да цъфти и лежащата гаултерия (Gaultheria procumbens) и теснолистната и широколистната калмии (Kalmia angustifolia и Kalmia latifolia).

От края на юли до октомври цъфтежът продължава с многобройните сортове обикновена калуна (Calluna vulgaris). Всички тези забележителни растения могат да създадат отделна пиренова леха или да се отглеждат в съчетание с други растения в смесената леха под дантелената корона на дървета или в алпинеума, по брега на водоема или в лехата с други цъфтящи и листнодекоративни видове. Особено хармонично пиреновите изглеждат на фона на хвойновите в съчетание с големи камъни и декоративни посипки.

 

Кои са най-любимите видове

Не всички знаят, че вместо често продаваните вечнозелени рододендрони за мразовитите и малоснежни зими е по-добре да си вземете не по-малко красивоцъфтящите листопадни видове: рододендрон Шпиленбах (Rhododendron schlippenbachii), дуарски рододендрон, канадски, камчатски и други подобни, които също могат да растат на открити, слънчеви участъци при достатъчно овлажняване.

Днес могат да се преброят повече от 300 сорта обикновена калуна (Calluna vulgaris) – основно това са растящи във вид на вечнозелени ниски храсти, стелещи се по земята, с височина от 10 до 35-40 см.

В зависимост от сорта, те могат да имат не само цветове с различна окраска от бяло до пурпурно, но и пъстри листа – сиви, жълти, оранжеви, а някои сортове (особено през зимата) имат почти червен цвят, което също удължава декоративността им. Сортовете калуна се различават не само по височина и багри, но и по време на цъфтеж – едни започват да показват красотата си още в началото на август, други продължават щафетата през септември-октомври, като при това цъфтежът им продължава в рамките на няколко месеца.

Най-добре се прихващат 2-4-годишни храстчета, които са отгледани в контейнери, като подходящо е да се снабдите с тях през пролетта.

 

Укрийте ги през зимата

Вечнозелените видове и сортове трябва да се укрият през зимата. Широките храсти се рододендрони е добре предварително да са събрани и вързани, за да не ги счупи мокрият сняг, като отвътре се изолират с борови или елови клонки, след това се прави малка конструкция от дървени рейки, а отгоре се нахвърля агровлакно или чували. Краищата се закрепват с камъни или пък с шпилки в земята.

Калуните трябва да се мулчират и да се укрият с елови клонки. Зимното укритие по правило се сваля постепенно в мрачен ден, за да може растението да се проветри и в същото време да не бъде изгорено от пролетното слънце.

 

Още за селското стопанство четете в брой 108 на списание “Агрозона” 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА