Пилотна схема на ЕС: Фермери в Австрия получават 30 евро/т СО2 в почвата

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 

Лилия Александрова, кореспондент на „Агрозона“ в Хелзинки

В Австрия от 2015 г. се работи по проект, който позволява на 59 фермера да получават по 30 евро за тон съхранен въглероден диоксид в почвата. Мерките на полето се прилагат от 2 до 5 години след началото на бизнеса, а ако в средносрочен план фермерът не успее да поддържа съдържанието на СО2 в почвата, трябва да върне премията, която е взел за тази цел.

Пилотният проект е част от политиката на Европейския съюз за подобряване на качеството на почвите. По-рано през 2019 г. Европейската комисия предложи улавянето на въглерод (СО2) в почвата да бъде установено като нов индикатор за влиянието на селското стопанство върху климата. Финландското председателство постави темата във фокуса на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което се провежда от 22 до 24 септември в Хелзинки.

Почти половината от площта на Европейския съюз е земеделска земя. Ето защо управлението на почвите е толкова важно не само по отношение на продуктивността, а и спрямо околната среда. Това се казва в стратегията „Чиста планета за всички“ на Европейската комисия.

Около 51 млрд. тона еквивалент на въглероден диоксид СО2 се съхраняват в почвата на територията на ЕС. За сравнение общите годишни емисии на ЕС са приблизително 4,4 милиарда тона еквивалент на CO2, по данни от 2016 г. Следователно увеличаването или пък загубата на почвен органичен въглерод в обработваемите почви влияе на общия баланс на парникови газове в ЕС.

Задържането на въглерода в почвата подобрява нейната структура и качество, като повишава капацитета за задържане на вода и почвеното биоразнообразие. Доброто качество на почвите е пряко свързано със селското стопанство и е важно за повишаването на производителността и за устойчивостта и адаптивността на земеделските дейности в условията на климатични промени.

Постигането на нулеви емисии парникови газове изисква максимално разрастване на потенциала на технологиите и стимулиране на кръговата икономика, както и съхранение на естествените ресурси от въглерод в огромни мащаби, включително в селскостопанския и горския сектор. Методите за запазване на въглерода в почвата са важни за повишаването на производителността и за устойчивостта и адаптивността на земеделските дейности в условията на климатични промени. Тези методи могат да помогнат за постигането на целите, поставени както в Парижкото споразумение, така и в стратегията на ЕС за климата и в Глобалните цели на ООН за устойчиво развитие, се казва още в стратегията на Европейската комисия.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА