Подобно на Банкя – курорт на четири сезона, така и Пътеката е красива през всички сезони на годината
Ако се чудите къде да заведете семейството си през уикенда и да избягате от градския стрес, Agrozona.bg ви предлага да отскочите до Банкя. Всеки курорт си има места емблеми, с които хората го свързват и е разпознаваем. За Банкя това е “Пътеката на здравето”.
Обновеният чрез дарение портал на „Пътеката на здравето“, където има и вградена чешма с минерална вода, се намира в края на улица „Сливница“. Оттам туристът потъва в зеленото лоно на подстъпите към Люлин планина.
Подобно на Банкя – курорт на четири сезона, така и Пътеката е красива през всички сезони на годината. Освен, че не е много стръмна и с неголяма денивелация, което се вижда и от разположените по нея информационни табели, пътеката е безценна с факта, че над нея като шлейф преминава потокът богато озониран въздух. Отрицателните йони и фитонцидите, отделяни от боровите насаждения, влияят особено благотворно на организма.
Писателят Йордан Радичков, който обичал да идва в Банкя, казвал:
„Тук се чувствам така, сякаш на няколко часа в небето над Банкя се отварят някакви невидими небесни кладенци, от които се излива райски въздух“.
Това с особена сила се отнася за Пътеката на здравето.
Пътеката не предполага голямо натоварване.
Подходяща е за хора в различни възрасти, за семеен туризъм. На места има и пейки за отдих, където човек може да се наслади на заобикалящата го среда. Могат да се забележат и табели с написани от децата на Банкя, с вдъхновяващи цитати за природата.
Пътеката извежда към квартал Градоман, където, ако се отбие в ляво, може да зърне къщата, в която е живял големият български актьор Георги Калоянчев. В дясно пътеката преминава в път, който води към Михайловското язовирче.
Този път пролетно време е изключително красив с нацъфтелите диви рози и се превръща в Алея на дивите рози,
а сега, през есента, храстите са обсипани с шипки.
В горната си част пътеката прави връзка и с туристически маршрути в Люлин планина за по-сериозни преходи в по-високите й части. Стигнал до Михайловското язовирче, туристът може да се убеди, че мястото е уединено и спокойно, такова, каквото е нужно на риболовците, които го посещават. Там човек може да се подкрепи, след което да свърне вдясно по пътеката, извеждаща отново в Банкя.
За това как човек се чувства сред природата на Банкя, най-вярно впечатление можем да си създадем от думите на Патриарха на българската литература Иван Вазов, излети сякаш в разказа му „Утро в Банки“:
“Изпитвам чувството, като да съм нов човек, освободен от бремето на тревоги и грижи, изпитвам, като едно дете, радостта на живота, на живота неначет от скръбта. И тиха радост ме пълни, че гледам тия тихи долини, тия тихи гори, тия тихи пространства, това тихо небе. И става ми леко, леко! И мисъл ми иде, че не може да съществува страдание в пазвите на тая хубава природа, че не трябва да съществува то, когато всичко туй диша отрада и тишина, и спокойствие, и кани към щастие и…благодарствена молитва.“
Снимки: Община Банкя