Започна работа първата в България ветеринарна болница

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

От март започна денонощна работа първата в България ветеринарна болница. Тя е открита на база на съществуващите ветеринарномедицински клиники на Ветеринарномедицинския факултет при Тракийски университет Стара Загора. Ще има ново управително тяло – Управителен съвет и управител. В нея ще се извършват и специализациите на ветеринарните лекари, както в хуманната медицина, нещо, което досега никъде не е правено. Структурата и Правилникът за устройство и дейността на Университетската ветеринарна болница вече са е приети.

Идеята за създаване на Ветеринарна болница се оформя с приемане на промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност преди една година. През месец май 2020 г. Парламентът приема и промени в Закона за висшето образование. В него фигурира възможност за създаване на университетска ветеринарна болница с клиники. От тогава започва подготовка за разкриването й. Това е първата по рода си ветеринарна болница в тази част на Европа. Тя ще бъде с клиники, обхващащи всички заболявания по животните, включително заразно-паразитни. Ще се приемат абсолютно всички видове животни, включително и диви и животни от зоопарковете. Ще има изключително висока експертиза с лаборатория, TV-ветеринарна медицина, мобилно обслужване, мобилна амбулатория с лабораторни комплекси. В болницата ще се извършва лечебна дейност на най-високо ниво.

Болницата ще работи 24 часа в денонощието, 365 денонощия в годината. Ще има спешен кабинет и ще обслужва пациенти от цялата страна. „Всичко, което сме замислили е с цел да се подобри подготовката на студентите по ветеринарна медицина, обясни доц. д-р Добри Ярков за dolap.bg. С повишаване на пациентопотока към болницата, нашите студенти ще имат много по-голяма възможност да участват в прегледите и в лечебните манипулации. Така те ще завършват университета много по-добре подготвени практически. Т.е. целта ни не е бизнес, а обучението на студентите“.

Досега в клиниките е използван капацитета на над 100– те преподаватели, които са едни от най-добрите в България. Освен тях предстои назначаване на 10 нови лекари, които ще поемат дежурствата и спешната помощ. По отношение на заплащането на услугите, според ректора, досегашните клиники са поддържали най-ниски цени във ветеринарната практика, но за сметка на това се дават най-компетентните решения.

Церемонията по откриването на болницата ще стане допълнително, след подобряване на инфраструктурата и при пълна готовност. Преди дни на церемония в столицата Ветеринарномедицинският факултет и факултетът по животновъдство получиха призове за еднолични първенци от комплексната класация в националната рейтингова система в България.

„ За Тракийския университет това е висока чест, а за мене – привилегия да кажа няколко думи като ректор и за университета и за нашата бъдеща работа, коментира доц. д-р Добри Ярков. – Не всички ректори получиха такива призове. Ние сме от малкото висши учебни заведения с приз за първо място в професионалните направления „Животновъдство“ и „Ветеринарна медицина“. Но това не ни успокоява. Ние продължаваме с откриването на болницата, с въвеждането на нови дисциплини като агротроника, т.е. ще обучаваме хора, които ще се занимават с дигиталните системи за управление на процесите в животновъдството. Втори и трети места имаме и в няколко други професионални направления. Във всички професионални направления на Тракийски университет стоим на добри позиции“.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА