Пъдпъдъците и гургулиците намаляват

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

С всяка изминала го­дина пъдпъдъците и гур­гулиците в страната повсеместно намаляват. Единични са местата, където има по-до­бра популация, предимно влажни райони, около реки и язовири. Това споделя пред НЛРС ръководителят на ЛРС-Враца инж. Стоян Стоянов.  Тенденцията е в европейски мащаб и не случайно се обсъжда за забрана за отстрел на гур­гулици.

Големите блокове се орат рано, веднага след жътва, на някои места дори се за­палват стърнищата, а така се унищожават вторите люпила и малките птичета. Развалят се и местообита­нията.

Поради занижен кон­трол, у нас се внасят и из­ползват нерегламентира­ни препарати, а пустеещи площи почти не останаха. За разлика от Европа, къ­дето се дават средства за необработваеми тере­ни, нашите арендатори получават субсидии само за земите, които обработват. Това ги стимулира да разорават всичко, без значение дали ще произ­ведат продукция от пар­чето земя, или не. Има­хме добри запаси, докато пъдпъдъците обитаваха изоставени лозя, но сега и такива почти няма, защото започнаха да ги орат зара­ди субсидии. България е една от страните, където за земеделците няма огра­ничение колко площ могат да обработват, докато в цивилизованите запад­ноевропейски държави е поставен таван. Чак сега у нас се обмисля закон, кой­то да ограничи до 20 000 дка площта за получаване на субсидии, но мисля, че е много късно за тази мяр­ка.

Площите се засяват основно с две култури – пшеница и слънчоглед, които най-много изтощават земята и развалят струк­турата й. Някога, на една и съща площ, се сееше слънчоглед през 4 годи­ни, а сега всяка втора. За жалост няма механизъм, чрез който да се задължат земеделците да отглеждат повече видове култури. Няма как всичко това да не се отрази на дивеча. За да оцелее, пъдпъдъкът про­мени хранителните си на­вици и вместо с любимите си семена от треви и кощ­рява, изтребени с херби­циди, се храни със семена на културни видове. А това не е характерно за него…“

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА