П. Симеонов: Ситуацията в пчеларския сектор е изключително тежка

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Промяна в климатичните условия, засилен внос на “мед” от трети страни и срив на пазарните цени са само част от проблемите, с които българските пчелари се сблъскват в момента

“Ситуацията в сектор пчеларство в България е изключително тежка. През последните две години наблюдаваме много сериозни климатични изменения, които сериозно рефлектират върху здравето на пчелите и пчеларите търпят огромни загуби, включително слаби добиви, сериозна зимна смъртност и липса на продуктивни семейства в активния сезон”, заяви по време на пресконференция на БАК Петко Симеонов, председател на сдружение „Биологично пчеларство“.

Само за 2022 г. вносът на мед от трети страни е нараснал с 1000 тона

“В същото време сме поставени в много трудна пазарна ситуация, в което трябва да се конкурираме с производители на продукти от трети страни, където стандартите за качество са силно занижени. Съответно нашата себестойност е в пъти по-висока от продуктите,  които се внасят основно от Турция, Китай и Украйна. Само за миналата година вносът на мед от трети страни е нараснал с 1000 тона”, разкри Симеонов.

биопродукти, ДФЗ, Agrozona.bgПродукцията на българските пчелари от миналата година стои все още в техните складове

“Новата реколта също е налична. Пазарните цени се сринаха драстично, като в същото време имаме увеличение на осигуровките, увеличение на горивата, особено в месеците, когато имаше сериозна кампания и работа по пчелните семейства. Нашите производители са поставени в ситуация да не могат да осигурят и да продължат своята дейност”, допълва още той.

“Рискуваме България от нетен износител на пчелен мед да се превърне в нетен вносител и това, което слагаме на масата да не е качествения български пчелен мед, който има страхотни качества, а да го заместим с някакви имитиращи сиропи, които дори не мога да нарека мед”, коментира Симеонов.

Нотификация на държавна помощ, която да компенсира разликата в себестойността на продукцията

“Това, което ние искаме е да се преразгледат и нотифицират държавни помощи, които да компенсират разликата в себестойността на продукцията, защото не само, че цената се срина, но и никой не купува. В момента говорим за изкупни цени от 3,20 лв на килограм мед, като себестойността е над 5,50 лв. Няма как секторът да продължи да съществува в този вид, като в същото време имаме и компенсаторни плащания,които не са изплатени към сектора от началото на миналата година още”, заключи той.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА