Овощари: Старите БГ сортове са все по-атрактивни в променящия се климат

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

„В условията на променящ се климат някои от старите сортове реагират много добре, а те са забравени”, коментира за „Агрозона” гл. ас. д-р Симеон Крумов от Института по земеделие в Кюстендил. „За черешите подобни сортове са „Българска хрущялка“, както „Кюстендилска хрущялка“, които много добре се проявяват, имат по-повишена устойчивост, с много добра родовитост”, допълни специалистът.

Според него в момента стопаните, които искат да отглеждат овощни дръвчета, и в частност ябълки и череши, масово внасят нови сортове, които не са проверени. „При черешата се вкарват сортове, които дори не са пространствено добре разпределени и в някои места се садят сортове, които не са изобщо за там”, допълни Крумов. Пример в това отношение е сортът череши „Съмбърс”, с който много стопани са напълнили градините си. „Съмбърс” е много едър, печели много награди за това, но е много мек, обира се и той се смачква след 1-2 дни, не може да се транспортира, а той е за прясна консумация”. Има сортове обаче, които наложили се с времето в района на Кюстендил, като „Козерска”, един много стар сорт, който е на дълга дръжка, твърд, сравнително устойчив на ниски зимни температури, цъфти късно. Той е един от сортовете, които най-добре се е адаптирал и се купува на пазара, и производителите печелят от него”, каза още д-р Крумов.

В Института по земеделие в Кюстендил поддържат генбанка, където се пазят около 450 сорта ябълки и 1500 сорта образки от череши, сливи, круши и други овощни видове.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА