Овощари: Без де минимис за преработвателите ще се забавят парите за бранша

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Ще се преразгледа начинът на проверките и контролите по обвързаната подкрепа и ще се работи заедно с бранша, обеща заместник-министър Гечев по време на Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство

„Няма да имаме държавна помощ де минимис за преработвателните предприятия, която пряко рефлектираше върху нас, защото ние си получавахме плащанията в рамките на годината, до октомври, за да могат преработвателите да се отчетат и да си получат държавната помощ”, съобщи за „Агрозона” Димитричка Търпанова от Добруджанския овощарски съюз след проведения Консултативен съвет по овощарство и зеленчукопроизводство. Според Търпанова макар и малка, по 2-3 ст на килограм, помощта е дала отражение по отношение на ликвидността на бранша. „Обикновено чакаме и на следващата година да си получим парите, а през 2020 г си получихме парите навреме, но предвиден такъв де минимис няма.”

Производителите чакат и остатъчния бюджет по държавната помощ за растениевъдна продукция, която включва инвестиции за съоръжения за борба с природните бедствия – слани, градушки и сортиращи, калибрибащи машини, хладилници. „Помощта е 240 хил. лв, не е голяма, но за нас беше много важна, защото тази мярка беше моного подходяща за малките производители, които не могат да стигнат до Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Схемата беше добре разписана, но нов бюджет засега няма да има, но очакваме един остатъчен бюджет от около 6 млн. лв.”, допълни тя.

Вероятно оконтателният размер на остатъчния бюджет ще се види през септември, когато се отчетат проектите, подписани през 2020 г, но овощарите настояват мярката да се отвори по-рано. „Ние държим да си получим помощта, защото две преходни години без нотификация на нови схеми трябва да си пазим и ползваме старите схеми”, допълни още Димитричка Търпанова.

По време на Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство стана ясно, че работна група ще преразгледа начина на проверките и контролите по обвързаната подкрепа и ще разработи заедно с бранша нови условия за подпомагане по схемите, информират от земеделското министерство. Според заместник-министъра Явор Гечев целта е да бъдат отделени реалните земеделски стопани от тези, които само и единствено чертаят площи и получават подпомагания. „Трябва да изчистим критериите и да променим Наредба № 3 от 2015 г. за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания“, категоричен бе заместник-министър Гечев. Той припомни, че за да се получи подпомагане по схемата трябва да се удостовери дали земеделският стопанин има продукция.

По време на срещата стана ясно, че от Техническия инспекторат на ДФЗ са констатирани несъответствия при голям брой заявления. Заместник-министър Гечев уточни, че част от системата не е реагирала и някои от бенефициентите са си получили средствата, а след това са били уведомени от ДФЗ с писмо, че трябва да възстановят сумата.

Вече има създадена работна група към Министерството на земеделието, храните и горите, която ще преразгледа всяка една подадена жалба  със съвместна комисия. Този път ще бъде водена от специализираната дирекция „Растениевъдство“ към МЗХГ. Бенефициентите ще имат възможност да предоставят всякакви документи, които доказват, че на тази площ, която е заявена за подпомагане по обвързаната подкрепа, са създадени необходимите условия, така че продукция да може да бъде добита и реализирана.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА