Отрицателни температури през следващите дни отново ще бъдат изпитание за цъфналите овошки

В послените 10 дни на март ще тече оптималният агротехнически срок за сеитбата на слънчоглед в Южна България
След краткотрайното застудяване през следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще претърпят съществена промяна, съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
В началото на периода отново се прогнозират отрицателни минимални температури и риск за повреди при встъпилите във фаза цъфтеж овошки. Отрицателни температури, под минус -3, минус -4°С, стойности критични за цветовете на овошките бяха регистрирани през изтеклия период на места в южните и източните райони на страната (Кюстендил, Благоевград, Пловдив, Пазарджик, Хасково, Елхово, Чирпан, Ст.Загора, Шумен, Добрич, Карнобат).
Очаква се съществено повишение на температурите в края на март
В края на второто и началото на третото десетдневие на март се прогнозира съществено повишение на температурите и активизиране на вегетационните процеси при есенните посеви и трайните насаждения. През периода при пшеницата ще протича масово фаза братене. При братилите през есента посеви ще се увеличава коефициента на братимост.
При овощните култури ще се наблюдават различни фази: от набъбване и разпукване на пъпките до бутонизация и цъфтеж при костилковите видове (бадем, кайсия и праскова). При лозата ще протича сокодвижение и набъбване на пъпките при десертните сортове в южните райони на страната.
По-подходящи условия за извършване на растителнозащитни пръскания при овощните култури, за провеждане на предсеитбени обработки на площите, предвидени за засяване със слънчоглед ще има през втората половина от периода.