1 млн. лв. таван за финансиране на проекти по мярката за преработка от морската програма

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ за подаден проект по мярка 5.4 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури“ по Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г. (ПМДР) е 20 хил. лв, а максималната помощ се равнява на 1 млн. лв., съобщиха  по време на информационна среща с рибарската общност експерти от Дирекция „Морско дело и рибарство“ към МЗХГ. Максимално могат да се отпуснат до 50% от инвестициите. Общият финансов ресурс на мярката е над 2,7 млн. лв, като малко над 2 млн. лв. се осигуряват от Европейският фонд за морско дело и рибарство, а малко под 700 хил. лв. от национално съфинансиране. Целта на мярката е да се изградят нови или да се модернизират съществуващи предприятия, да се инвестира в подобряване на околната среда и условията на труд, да се повиши конкурентоспособността чрез развитие на нови продукти или процеси за управление. Кандидатите могат да участват само с един проект, като те трябва да имат издадено разрешително за стопански риболов или удостоверение за право на усвояване на ресурс от риба и други водни организми, ако биват предприятия. Преработват ли риба и аквакултури, те трябва да са регистрирани и по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

Максималният срок за изпълнение на един проект е 24 месеца за проекти със строително-монтажни работи (СМР) и 12 месеца за проекти без СМР. Крайният срок за кандидатстване е 30.10.2019 г. 17,00 часа.

Финансират се дейности, свързани с икономия на енергия

Дейностите, които могат да бъдат финансирани, са свързани с икономия на енергия, третирането на отпадъци и дейности по опазване на околната среда, както и мерки за подобряване на безопасността, хигиената, здравето и условията на труд. Проектът може да включва и преработка на странични продукти, биологични аквакултури или пък да води до нови или подобрени продукти, нови или подобрени процеси или нови или подобрени управленски и организационни процеси.

Закупуването на ноу-хау е допустим разход

Допустимите разходи на кандидата преди кандидатстване включват закупуването на ноу-хау, патентни прави и лицензи; закупуване на нови машини и оборудване, включително компютърно оборудване; закупуване на специализирана складова техника и складови транспортни средства, включително и чрез финансов лизинг; строително-монтажни работи; инвестиции във възобновяеми енергийни източници за получаване на енергия, необходима и пряко свързана с производствената дейност на кандидата; инвестиции в пречиствателни съоръжения за отпадни води и оборудване, свързано с опазването на околната среда, включително придобиви чрез финансов лизинг, пряко свързани с производствената дейност по проекта; разходи за доставка, инсталация, тестване и въвеждане в експлоатация на оборудване и съоръжения; до 10% се отделят за закупуването на земя; до 1% от разходите и позволено да бъдат за въвеждане на системи за контрол на качеството, безопасни условия на труд и опазване на околната среда и водите и достигане на съответствие с международно признати стандарти. До 1% са допустимите разходи за обучение на персонала.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама