Мъртво прасе бе открито в Перник. След изследване на резултатите обаче са отхвърлени съмненията за заболяване от Африканска чума по свинете. Това съобщават от Областната администрация. По повод откриването на първото огнище на болестта у нас, на граничен пункт “Стрезимировци” е осигурено 24 часово дежурство за конфискуване на храни от животински произход и обработване с дезинфектанти на всички влизащи в страната автомобили. От 12.07.2018 г. са съставени 54 протокола за изземване на храни от животински произход. Проверен е личният багаж на 1040 МПС-та. До момента на екарисаж са предадени 25,100 кг. В хладилни условия се съхраняват около 25 кг. конфискати в хладилното съоръжение, намиращо се в сградата на ветеринарната лечебница в гр. Трън. Изпратени са проби от сурова свинска кайма и плескавици за установяване на геном на вируса на АЧС. Резултатите от изпитването са отрицателни.
Във връзка с регистрирането на първи случай на заболяването на АЧС у нас, областният управител на Перник Ирена Соколова свика извънредна Епизоотична комисия На заседанието присъстваха директорите на ОД на МВР, ОДБХ – Перник, РИОСВ, Областна дирекция „Земеделие”, Столична митница, Регионална дирекция „Гранична полиция” – Драгоман, Югозападно държавно предприятие, представители на общини и др.
Институциите в Перник продължават работата си по засилен и стриктен контрол. Епизоотична комисия гласува и нови спешни мерки. Сред тях са извършване на регистрация на всички нерегистрирани прасета по населените места на съответните общини; надзор и контрол при движението и придвижването на животни със забрана за свободно пускане; определяне на места за загробване на животни по общини, населени места и кметства с подготвена транспортна техника; спешно провеждане на общински епизоотични комисии; провеждане на общоселски събрания с цел информиране и превенция срещу заразата; организиране на съвместни дейности между общините и Областната дирекция по безопасност на храните за идентифициране и регистрация на „прасета в заден двор”; уточняване от ловните дружинки и избор на места за загробване на трупни части от диви свине; мащабна информационна кампания.
На територията на област Перник няма регистрирани индустриални свинеферми и ферми от тип А (фамилни ферми). Посетени са 145 обекта с 393 бр. свине и са подписани 145 декларации от собственици.