Откриха 88 „чудодейни” лека срещу Covid-19

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

88 продукта, които се твърди, че имат „чудодейни” свойства по отношение на коронавирусната инфекция, са открили в проучване на предлаганите на пазара хранителни добавки в повече от 260 онлайн платформи и сайтове за продажба на различни санитарни материали в рамките на ЕС, съобщават от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). След сигнали от страна на  Генералната дирекция „Конкуренция, защита на потребителите и контрол на измамите“ (DGCCRF), която функционира в рамките на Министерството на икономиката на Франция и нейната функция е да осигурява правилното функциониране на пазара, спазване на правилата за конкуренция, икономическата защита на потребителите, безопасността и съответствието на продуктите и услугите за повече бдителност в сектора е проведено изследване в рамките на 27 страни-членки. След проведените разследвания на онлайн платформи и уебсайтове е установено, че от 268 разследвани уебсайта, 206 са отбелязани като потенциални нарушители на правото на ЕС за защита на потребителите.

От тези уебсайтове, които търгуват със защитни маски, дезинфекциращи гелове, храни, хранителни добавки и нехранителни продукти, 88 съдържат продукти, за които се твърди, че притежават лечебни или превантивни ефекти срещу коронавирусна инфекция.

Твърденията за благоприятните здравни ефекти на някои хранителни добавки понякога са съмнителни или дори подвеждащи, особено при електронната търговия. Някои претенции, които производителите и дистрибуторите използват, когато продават своите продукти, включват повишаване на жизнеността, подобряване на съня, намаляване на стреса, подобряване на храносмилането и дори загубата на тегло.

За да „оцветят“ твърденията си като „сериозни“, продавачите на тези „чудодейни“ продукти не се колебаят да използват твърденията: „укрепване на имунната система“, „предотвратяване на вирусни инфекции на дихателната система”, които в условията на пандемията са особено популярни сред населението. Някои от тези хранителни добавки, често некоректно са представени, като „одобрени от Световната здравна организация (СЗО)“.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА