От Бръшлен: забавянето е фатално, вирусът мутира

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Местните се опасяват от „свински Чернобил“

Всеки ден забавяне е фатален за свинете в свинекомплекса в Бръшлен, тъй като клиниката на болестта Африканска чума по свинете (АЧС) е доста изразена и болезнена за животните, коментира изпълнителният директор на предприятието д-р Христо Стойков през Бтв.

В момента там се подготвя втора площадка за загробване на умъртвените животни, тъй като първата, определена от комисията, не е одобрена от Басейнова дирекция, съобщи още той. Техниката е закарана и започва подготовката на терена. Според ветеринарния специалист единствената мярка, която е доказала ефикасността си при това заболяване, е най-бързото възможно евтаназиране на свинете, за да не се пръска инфекцията. Изпълнителният директор допълни, че численият състав на стопанството и кланицата е около 110 човека, като в момента на работа във фермата са около 40 души. Д-р Христо Стойков обясни, че в момента дезинфекцията на свинекомплекса е променена, като не е отвън навътре, а отвътре навън. Рискът за предаване на с работниците е по-минимален, защото всичко е локализирано вътре, допълни той.

Според него се наблюдава развитие на вируса на АЧС и промяна в него. Той мутира и става все по-смъртоносен. Вариациите за предаване са много, при това вероятно има и такива, които все още не са доказани, допълни д-р Стойков. Последните изследвания предполагат, че преносител на заразата могат да бъдат кръвосмучещи насекоми, мухи, които усвояват вируса от дивата свиня и пренасят върху другите животни, допълни той.

В с. Бръшлен от една година няма прасета тип заден двор, коментира пък кметът на населеното място Димчо Петров. Основните тревоги на населението в момента в района е мястото на загробване, тъй като наблизо има вододайни зони, селото се намира в рамките на НАТУРА 2000. Не искаме да се превръщаме в един свински Чернобил, категоричен без Димчо Петров.

На помощ в ситуацията са се притекли и ловците от държавното предприятие в Габрово, към което е и русенското село. Директорът на предприятието инж. Цветелин Миланов обясни, че намаляването на популацията на дивата свиня е един от начините за ограничаване на разпространението на заразата. От началото на действието на заповедта до днешна дата, за няколко дни, наши служители за застреляни 8 диви прасета и сме намерили 3, уточни той.

По повод на АЧС заместник-министъра на земеделието, храните и горите обясни Янко Иванов пък обясни, че двата представители на ЕК са били на посещение в страната и те са били свидетели на начините на умъртвяване на животните, за което няма забележки за нехуманно отношение. Регистрираните стопани категорично ще получат обезщетение, част от тях ще бъдат съфинансирани – от 50 до 75% от ЕК. Малките няма как по смисъла на закона да получат обезщетение, но ние знаем трудностите и затова търсим възможност да ги подпомогнем по де минимис, допълни заместник-министърът.

Четете още: В ЕК ще бъдат инициирани дебати за „задните дворове“ в Източна Европа

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама