От 500 до 1000 лева глоба и “командировка” до екарисажа за нерегистрирано прасе в двора

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

От 500 до 1000 лв. е глобата за всеки стопанин, чиито прасета не са регистрирани. Това каза  директорът на областната дирекция на БАБХ в Русе доктор Георги Дяков. От думите му стана ясно, че освен налагане на парични санкции, нерегстрираните животни ще бъдат изземани и унищожавани. Санкцията е предвидена в Закона за ветеринарно-медицинската дейност, уточни експертът.

На стопаните с регистрирани животни пък се препоръчва да заколят прасетата си тези дни. В момента текат проверки в стопанствата от т.нар. “заден двор” и се издават предписания свинете да бъдат усвоени в рамките на десетина дни.

До момента в Русе са унищожени около 300 кг месни продукти заради чумата по свинете. 30% от българското свинепроизводство е в Русенска област. При засягане на този регион, тук ще бъдат унищожени 100 000 животни. “Извършва се постоянна дезинфекция и контрол.”, подчерта Дяков, пред БНТ. Той напомни, че няма как да познаем дали месото е инфектирано, когато е замразено. Единственият начин е с лабораторни изследвания. До 14 септември всички общини в областта трябва да определят места за загробване на свинете при евентуално навлизане на болестта в региона.Бившата държавна кланица в село Оряхово пък е пригодена за склад, където отстреляните диви свине може да се съхраняват в хладилни камери докато излязат пробите, изпратени в лаборатория. До там те ще достигат с хладилен камион, осигурен от един от свинекомплексите от района.

Доктор Дяков припомня и пътищата на заразяване: от здраво на болно животно, предаване на инфекцията чрез консумация на необработено свинско месо, чрез човешка дейност – замърсяване. Свиневъдите от района също са силно разтревожени, че ако бъде обявена карантина в региона заради заразата, това ще се отрази негативно на износа на свинско месо. Освен за вътрешния пазар, те изнасят продукцията си главно за Румъния.

България и Румъния ще се сътрудничат в борбата с африканската чума по свинете, стана ясно вчера. Опитът на румънската страна ще бъде много полезен за нас, заяви министърът на земеделието,  храните и горите Румен Порожанов, който беше на среща в Букурещ с румънските си колеги на земеделието и селските райони Петре Дея и на водите и горите – Йоан Денеш.

Четете още: Русия забрани вноса на свине и свински продукти от България

„Трябва да обединим усилията си, проблемът вече е международен и са нужни общи мерки“, заяви от своя страна министър Петре Дея. В Румъния вече са унищожени 194 000 свине заради африканската чума, като се очаква бройката им да достигне 300 000. Там предстои да се открие научен център за борба с болестта, като в работата му бяха поканени да участват и български специалисти. В срещата в Букурещ участваха и изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Дамян Илиев, както и директорът на изпълнителната агенция по горите Григор Гогов.

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА