От 500 до 1000 лева глоба и “командировка” до екарисажа за нерегистрирано прасе в двора

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

От 500 до 1000 лв. е глобата за всеки стопанин, чиито прасета не са регистрирани. Това каза  директорът на областната дирекция на БАБХ в Русе доктор Георги Дяков. От думите му стана ясно, че освен налагане на парични санкции, нерегстрираните животни ще бъдат изземани и унищожавани. Санкцията е предвидена в Закона за ветеринарно-медицинската дейност, уточни експертът.

На стопаните с регистрирани животни пък се препоръчва да заколят прасетата си тези дни. В момента текат проверки в стопанствата от т.нар. “заден двор” и се издават предписания свинете да бъдат усвоени в рамките на десетина дни.

До момента в Русе са унищожени около 300 кг месни продукти заради чумата по свинете. 30% от българското свинепроизводство е в Русенска област. При засягане на този регион, тук ще бъдат унищожени 100 000 животни. “Извършва се постоянна дезинфекция и контрол.”, подчерта Дяков, пред БНТ. Той напомни, че няма как да познаем дали месото е инфектирано, когато е замразено. Единственият начин е с лабораторни изследвания. До 14 септември всички общини в областта трябва да определят места за загробване на свинете при евентуално навлизане на болестта в региона.Бившата държавна кланица в село Оряхово пък е пригодена за склад, където отстреляните диви свине може да се съхраняват в хладилни камери докато излязат пробите, изпратени в лаборатория. До там те ще достигат с хладилен камион, осигурен от един от свинекомплексите от района.

Доктор Дяков припомня и пътищата на заразяване: от здраво на болно животно, предаване на инфекцията чрез консумация на необработено свинско месо, чрез човешка дейност – замърсяване. Свиневъдите от района също са силно разтревожени, че ако бъде обявена карантина в региона заради заразата, това ще се отрази негативно на износа на свинско месо. Освен за вътрешния пазар, те изнасят продукцията си главно за Румъния.

България и Румъния ще се сътрудничат в борбата с африканската чума по свинете, стана ясно вчера. Опитът на румънската страна ще бъде много полезен за нас, заяви министърът на земеделието,  храните и горите Румен Порожанов, който беше на среща в Букурещ с румънските си колеги на земеделието и селските райони Петре Дея и на водите и горите – Йоан Денеш.

Четете още: Русия забрани вноса на свине и свински продукти от България

„Трябва да обединим усилията си, проблемът вече е международен и са нужни общи мерки“, заяви от своя страна министър Петре Дея. В Румъния вече са унищожени 194 000 свине заради африканската чума, като се очаква бройката им да достигне 300 000. Там предстои да се открие научен център за борба с болестта, като в работата му бяха поканени да участват и български специалисти. В срещата в Букурещ участваха и изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Дамян Илиев, както и директорът на изпълнителната агенция по горите Григор Гогов.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама