От 1 януари 2026 г. България поема председателството на Стратегията на ЕС за Дунавския регион

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Национална група обсъди възможни приоритети на българското председателство

„На 1 януари 2026 г. Република България за втори път (след 2018 г.) ще поеме председателството на Дунавската стратегия. Това се случва в един труден момент за Европа, време, в което светът се променя бързо. В този момент е по-важно от всякога да заздравяваме съществуващите партньорства, да ги развиваме и изпълваме с ново съдържание с оглед на актуалната обстановка – на европейско и на международно ниво“. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов по време на първото заседание на Националната група на високо ниво по Националния координационен механизъм за изпълнение на Стратегията на ЕС за Дунавския регион.

Министър Иванов посочи, че Стратегията дава на страните от региона на р. Дунав много добри възможности за сътрудничество в области като свързаността, инфраструктурата, миграцията, демографския натиск, изменението на климата и други проблеми, с които не бихме могли да се справим самостоятелно. За България като домакин на председателството е от изключително значение как можем да допринесем за развитието на  региона и неговата стабилност в нашия свят на динамични промени, отбеляза той.

Министърът подчерта отговорността на Министерството на регионалното развитие и благоустройството по ръководството и изпълнението на Стратегията и покани участниците в срещата да изготвят предложения за събития.

Това могат да бъдат срещи, различни форуми, конференции или семинари по актуални теми като води, околна среда, транспортна или енергийна свързаност, култура и туризъм, които засягат Дунавския регион за да бъдат включени в календара на Председателството.

Вяра Минчева, която е национален координатор за България, подчерта, че Дунавската стратегия е инструмент за сътрудничество, който обхваща над 100 млн. души  или една пета от жителите на ЕС. България е ангажирана в две приоритетни области, свързани със сигурност, култура и туризъм. Тя благодари за проявената инициативност на онези министерствата, които вече са изпратили своите предложения за приоритети и събития, които да бъдат включени в календара на българското председателство.

В заключение министър Иван Иванов подчерта, че успехът на Българското председателство на Дунавската стратегия зависи от усилията, амбицията и енергията на всички и ако подходим креативно и отговорно, може да постигнем резултати, които са от значение както за България, така и за региона.

Работата по подготовката на Българското председателство на Стратегията на ЕС за Дунавския регион ще продължи на ниво Национална група за координация, на ниво зам.-министри и експерти. Страната ни ще получи символа на председателството – корабен рул, за втори път в началото на месец ноември т.г. от сегашния председател на Стратегията – Босна и Херцеговина.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама