Още 15 дни без ново заселване на фермите с водоплаващи птици

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

До 28 май 2020 г е забранено заселването на животновъдни обекти за отглеждане на водоплаващи птици според заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) проф. Паскал Желязков, научи „Агрозона”. Срокът на действие започна 2 май т.г. Заповедта е издадена във връзка с разпространението на вируса на вископатогенна Инфлуенца по птиците, която се е появила на територията на България. С документа се въвежда санитарен период от минимум 21 дни, в който попада забраната за заселване, както и клането на патици. Според текста на заповедта от БАБХ от 24 юли до 23 август 2020 г се забранява и клането на водоплаващи, което се равнява на спиране на дейността на кланиците за такива птици. Кланиците, които имат разрешена дейност и за клане на птици от кокошев вид, могат да извършват клане на кокошки/бройлери по време на санитарния период, при задължително спазване на двукратна дезинфекция.

След 23 август животновъдните обекти, предназначени за угояване-гушене ще осъществяват дейност само при технологична свързаност с обекти за отглеждане/угояване, съобразен с капацитета му, като фермата може да бъде на същия собственик или ползвател. Във фермите няма да е позволено да се гушат патици от други животновъдни обекти, е записано още в заповедта на БАБХ. Документът изисква и специален режим на транспортирате на водоплаващите птици, както и минимум 4 пъти годишно взимане на проби за наличие на заразни болести.

Санитарният период се прилага еднократно всяка година в посочено време, като периодът може да се променя в зависимост от епизоотичната обстановка в страната.

Към момента има 8 огнища на птичи грип у нас, като по-голяма част са в Пловдивско. Повече от половината са заселени с водоплаващи птици.

От началото на 2019 г. стандартната оперативна процедура при наличие на заразни заболявания предвижда птицевъдният обект да се зарежда с новопостъпили птици най-рано 21 дни след заключителната дезинфекция, като първо се населва с т.нар. сентинели, които са ваксинирани срещу Нюкясълска болест.  В рамките на 21 дни тези птици трябва да се прегледат най-малко три пъти от официален ветеринарен лекар, да им се направят най-малко две лабораторни изследвания и при отрицателни резултати фермата да се зареди. Новата пратка от птици пък трябва да се преглеждаа и изследва през същия интервал в рамките на 1 тримесечие.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА