Орловите нокти – новата култура на хладния Балкан

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Лоницерата е с до 60% по-рентабилна от боровинките

Мразоустойчивостта, простотата на отглеждане и високата рентабилност: това са характеристики на лоницерата, изестна у нас и като орлови нокти, която печели симпатии сред производители в Австрия. В края на 2018 г синята ядлива лоницера, която наричат още и хаскап, привлича вниманието на Рут и Кристиян Хазелмайер. Тъй като преди две години този продукт е одобрен като храна в ЕС, те решават да опитат с новата култура и да я засадят на 2000 кв. м във фермата се. Синята лоницера така се харесва на производителите, че те решават да разширят площите с още 5000 кв. м, разказва www.f3.de.

„Ние сме във възторг от сладкия и леко тръпчив вкус на плода – казват те. – Но мразоустойчивостта на културата я прави още по-интересна за производство. Например, ябълките не са подходящи за района заради възвратните стуудове, а лоницерата лесно понася ниски температури до минус 8 градуса по време на цъфтежа през март. По такъв начин това се превръща в добра алтернатива при неблагоприятни климатични условия”, – обяснява Кристиян.

Кога я прибират

Събирането на реколтата от хаскап в австрийското стопанство започва от края на май и завършва в средата на юни, когато освен ягоди не узряват никакви други плодове.

Още едно преимущество на ранното събиране на реколтата се заключава в това, че в началото на лятото валежите от град не са голям проблем, което спестява поставянето на мрежи върху насажденията, подобни неща се слагат само срещу грабливите птици.

Разнообразието в асортимента позволява да заработват повече, продавайки както ядливи плодове от лоницера, така и боровинки.

Фермерите продават плодовете в свеж и преработен вид в конфитюри или сокове, а също така и във вид на прах, който придава на мюслито или киселото мляко наситен син цвят. Всеки може да си купи плодове директно от фермата по време на събирането им или от регионалните магазини.

Растенията все още не са достигнали пълния си капацитет на плододаване. Очакванията на фермерите са това да се случи при количества от 6 до 8 тона от хектар.

За сравнение: боровинките дават до 10 тона от същата площ. Това, както и по-ниската производителност на час прави лоницерата значително по-скъпа. Във време, в което 1 кг боровинки от фермата струват 9 евро, лоницерата се продава за 15 евро. Това носи около 60% по-високи доходи от хектар.

 

Издръжлива, култура се плаши от жега

Простата обработка на почвата частично компенсира високите разходи за събирането на реколтата. Лоницерата не е взискателна към качеството на почвата, няма проблем и с болестите или вредителите.

Основният проблем за лоницерата са високите температури. „Но и това е преимущество за нас, тъй като конкурентоспособните фермери в южните страни не могат да отглеждат лоницерата”, казва Кристиян.

Що се отнася до конкурентите в самата Австрия, то все повече хора се интересуват от тази култура. Хазелмайер предлагат и посадъчен материал за орлови нокти, който и през тази година много бързо се е разпродал.

 

 

 

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА