Оптимални срокове за сеитба през февруари- вижте на кои култури

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

И през следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от топло за сезона време, без съществени валежи, съобщи агрометеорологът при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) Драгомир Атанасов.

Периодът е подходящ за подготовка на площите за сеитба с пролетни житни и бобови фуражни култури в районите, където почвеното овлажнение позволява извършване на мероприятията. Сеитбата на тревни смески от овес и пролетен фий осигурява добив от качествен и пълноценен фураж. Сеитбената норма е 15-16 kg/da като съотношението между овес и фий е 1:3 (3-4 kg овес и 12-13 kg фий). Сеитбата се извършва на разстояние 10-15 cm между редовете и дълбочина 3-4 cm. Оптималните срокове за засяване започват от средата на февруари.

Активизиране на вегетационните процеси

Затоплянето от началото на февруари и прогнозираните наднормени температури през следващия период ще създадат условия за активизиране на вегетационните процеси при зимните житни култури и рапицата. В резултат и на създалите се условия за забавена вегетация през януари, късно засетите есенници успяха да напреднат във фенологичното си развитие. При пшеницата наблюдаваните фенологични фази ще са братене и трети лист. Високите температури създават условия за преждевременно набъбване на пъпките при овощните видове, нарушаване на принудителния им покой и риск от повреди при настъпване на повратни мразове.

Наднормени температури

През изтеклия период агрометеорологичните условия се определяха от наднормени температури. На много места в полските райони, предимно в южните части на страната още от края на януари средните денонощни температури надвишиха 5 градуса. В края на периода температурите достигнаха стойности по-високи от 10 градуса. Валежи бяха регистрирани в крайните югоизточни райони. Сумата им от 20 до 40 l/m2, в Бургас – 39l/m2, Ахтопол – 36l/m2,  Елхово – 26l/m2 и Сливен – 26l/m2, поддържаше преовлажнени горните почвени слоеве.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА