Опростява се субсидирането на повтарящи се системни проекти в програмата за развитие на рибарството

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Министерският съвет прие промени в свое постановление, което определя реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по програмите, съфинансирани от Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд на Европейския съюз и Европейския фонд за морско дело и рибарство за периода 2014-2020 г.

С промените се въвежда нова категория проекти – т.нар. „системни проекти”. При тях помощта ще се отпуска за финансиране на еднотипни и повтарящи се дейности за предоставяне на услуги с национално или регионално покритие на физически лица от страна на конкретни бенефициенти. За тези проекти е предвиден облекчен ред за кандидатстване, а оценката им ще се извършва в едномесечен срок.

Приети са и разпоредби, с които се детайлизира уредбата за кандидатстване за безвъзмездна финансова помощ и оценка на проектни предложения по електронен път чрез информационната система за управление и наблюдение ИСУН 2020.

Промени се предвиждат и при интегрираните проектни предложения – финансовата помощ ще се предоставя с едно общо решение на ръководителите на управляващите органи на всички финансиращи програми, след което ще се сключва един общ договор с бенефициента. Така интегрираните инвестиции ще се третират като един проект не само при кандидатстването и оценката им, но и при последващото им изпълнение.

Направените промени са предпоставка за повишаване на ефективността и намаляване на административната тежест в процесите по кандидатстване, оценка на проектните предложения и предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама