Опасните болести: Как да предпазите фиданките от бактериален рак

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Засаждането на здрав посадъчен материал е от първостепенна задача за овощарите през есента. Сред опасните болести, които могат да нападнат фиданките, е бактериалният рак. Ще познаете заболяването по грапавите тумори със зърнеста структура. В началото са бледожълти, меки, постепенно потъмняват и се втвърдяват. Туморите са зърнести и по това се отличават от калусните тъкани, образувани при нараняване, присаждане и други. Туморите при едногодишни дръвчета се разпадат в края на вегетацията, а при многогодишните нарастват и имат значителна големина с неопределена форма. В разсадника по фиданките те се образуват най-често по корените или по кореновата шийка. По възрастните дръвчета са разположени по ствола и скелетните клони. Опасни са, защото сокодвижението се нарушава. Заразените дървета отслабват и нямат стандартни размери.

Причинител е бактерията Agrobacterium radiobacter pv tumefaciens. Съхранява се и се развива сапрофитно в почвата. Запазва жизнения си цикъл 2 години. Заразяването става през рани получени при засаждане, присаждане, почвени обработки.Благоприятни условия за развитие на болестта са умерено топла и влажна почва, с неутрална или слабо алкална реакция.

 

Мерките

При засаждане на овощни култури почвата е добре да е дренирана, ако има близки подпочвени води. Нужно е да се избягва нараняване на корените на фиданките по време на обработка на почвата. При присаждане инструментите да се обеззаразяват с разтвор от натриев хлорид 1:4 или формалин 1:25. Задължително да се бракуват и изгарят фиданките с признаци на болестта. Преди засаждане на дръвчета корените им да се накисват в глинена каша от меден оксихлорид 1%. За да защитите заразеното дръвче, трябва да изрежете тумора до здрава дървесина и 1,5-2 см от здравата кора. След това да дезинфекцирате отреза с разтвор на фунгицид. Замазва се със смес, приготвена от 1 част глина и 1 част пресен оборски тор. Накрая раната се превръзва.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама