Опасен вредител нападна дърветата в Странджа

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути
Опасен вредител нападна дърветата в Странджа. През последните години все по-мащабно се разпространява дъбова коритуха (Corythucha arcuata). Повредите от вредителя варират между 10% и 60%, за което са подадени сигнални листа от съответните стопанства.Това установява проведеният мониторинг по време на съвместна проверка на експерти от Лесозащитна станция -Варна, Регионална дирекция по горите – Бургас и Дирекция на природен парк – “Странджа”. Лесопатологичното обследване показва, че повредите от вредителя варират между 10% и 60%, за което са подадени сигнални листа от съответните стопанства.
От 2018-та година се наблюдава разпространението на малки площи в Странджа на дървесния вредител – дъбова коритуха . Година по-късно поразените площи са повече.  Това означава, че той се разпрострастранява и предстои неговия пик. Това коментира пред Националното радио експертът от Югоизточното държавно предприятие доц.д-р Здравко Сталев.
Разработването на биологични мерки е  бавен процес, и все още на европейско ниво проучванията са свързани само с лабораторни опити, посочва още доц Здравко Сталев. Може да се помисли и за обмяна на опит в борбата с вредителя и от турска страна, защото най-вероятно той се е прехвърлил от там и на наша територия, допълни той.

Коритухата е инвазивен вид с произход от Северна Америка. Разпространението му в Европа е благоприятствано от увеличения транспорт и туристопоток в последните години. В Турция дъбовата коритуха е разпространена на 2 800 000 ха, докато в България за момента имаме подадени сигнални листа за обща площ от 500 ха. Инвазивните насекомни видове навлизат интензивно в новите райони. Те са опасни за местната растителност тъй като нямат естествени регулатори, проявяват се като силен конкурент на редица местни насекоми, а растенията нямат разработен защитен механизъм срещу новите вредители. Дъбовата коритуха е позната за българската фауна от 2012 г. Насекомото напада само листопадни дървета като уврежда листната маса. След смяната на листата, широколистната гора се възстановява напълно. В периода 2015-2017 година се извършват обстойно проучвания върху биоекологията на вредителя, но към момента няма регистрирани продукти за растителна защита срещу дъбовата коритуха, а разработването на химични методи за борба е свързано с редица изисквания на Европейския съюз за опазване на пчелите и околната среда. В обширните горски територии е приложима биологичната борба, т.е. внасяне на макро и микроорганизми, които ще разболеят и намалят числеността на дъбовата дървеница.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА