Опасен вредител нападна дърветата в Странджа

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути
Опасен вредител нападна дърветата в Странджа. През последните години все по-мащабно се разпространява дъбова коритуха (Corythucha arcuata). Повредите от вредителя варират между 10% и 60%, за което са подадени сигнални листа от съответните стопанства.Това установява проведеният мониторинг по време на съвместна проверка на експерти от Лесозащитна станция -Варна, Регионална дирекция по горите – Бургас и Дирекция на природен парк – “Странджа”. Лесопатологичното обследване показва, че повредите от вредителя варират между 10% и 60%, за което са подадени сигнални листа от съответните стопанства.
От 2018-та година се наблюдава разпространението на малки площи в Странджа на дървесния вредител – дъбова коритуха . Година по-късно поразените площи са повече.  Това означава, че той се разпрострастранява и предстои неговия пик. Това коментира пред Националното радио експертът от Югоизточното държавно предприятие доц.д-р Здравко Сталев.
Разработването на биологични мерки е  бавен процес, и все още на европейско ниво проучванията са свързани само с лабораторни опити, посочва още доц Здравко Сталев. Може да се помисли и за обмяна на опит в борбата с вредителя и от турска страна, защото най-вероятно той се е прехвърлил от там и на наша територия, допълни той.

Коритухата е инвазивен вид с произход от Северна Америка. Разпространението му в Европа е благоприятствано от увеличения транспорт и туристопоток в последните години. В Турция дъбовата коритуха е разпространена на 2 800 000 ха, докато в България за момента имаме подадени сигнални листа за обща площ от 500 ха. Инвазивните насекомни видове навлизат интензивно в новите райони. Те са опасни за местната растителност тъй като нямат естествени регулатори, проявяват се като силен конкурент на редица местни насекоми, а растенията нямат разработен защитен механизъм срещу новите вредители. Дъбовата коритуха е позната за българската фауна от 2012 г. Насекомото напада само листопадни дървета като уврежда листната маса. След смяната на листата, широколистната гора се възстановява напълно. В периода 2015-2017 година се извършват обстойно проучвания върху биоекологията на вредителя, но към момента няма регистрирани продукти за растителна защита срещу дъбовата коритуха, а разработването на химични методи за борба е свързано с редица изисквания на Европейския съюз за опазване на пчелите и околната среда. В обширните горски територии е приложима биологичната борба, т.е. внасяне на макро и микроорганизми, които ще разболеят и намалят числеността на дъбовата дървеница.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама