Оловна вода разболява от рак българите в Босилеград

Агрозона
Агрозона
3 Минути

Оловна вода разболява от рак българите в Босилеградско. Основни причинители са двете мини за олово, цинк и бакър в селата Караманица и Мусул, които изливат отпадъчни води с тежки метали в притоците на Драговищица, която се влива в река Струма в България и отива в Гърция.

Околната среда в Западните сръбски покрайнини е почти унищожена. Двете мини изливат отпадъчни води с тежки метали и химически реагенти. 27-те малки ВЕЦ-а на територията на общината пък доунищожават речните корита с редките и защитени животински видове, но и подземните води.

В цяла Сърбия хората се вдигнаха на протест срещу унищожаването на природата. В Босилеград се намира едно от най-големите български малцинства в съседната държава. Там дори се говори на краешки говор, който е български диалект.

Екологичната катастрофа, за която алармират граждани и неправителствени организации от двете страни на границата, е само въпрос на време кога ще мине границата. Концентрацията на тежки метали в речните води, почвата и въздуха на няколко километра от мината „Караманица“, според все още неофициални данни, е десетки пъти над допустимата норма, съобщава Десант.

Добитъкът отказва да пие от водата

Добитъкът вече не иска да пие вода от реката, а пъстървата, речните раци и много други животински видове вече отдавна са измрели в оловно-сивата речна вода. Оределите жители все по-често боледуват от ракови заболявания.

Досега липсва редовен и специализиран мониторинг за качеството на водата, но някои проби показват присътвие на арсен и в някои извори с питейна вода. Арсенът може да доведе до Алцхаймер, диабет или в крайна сметка смърт. Известен е „балсамиращият“ ефект на арсеновата интоксикация, запазващ трупа на починалия в продължение на години. Интоксикацията с олово с дози от 0,2 – 0,3 mg/kg  води до нервни и психически разстройства и усложнения. Детоксикацията на човек, отровен с олово, е невъзможна, а предизвиква и хронични заболявания в потомството на отровените.

Реакция има вече и от българска страна, след като евродепутат и министърът на околната среда и водите отправиха писма до сръбските институции. Изпратено е  писмо и до Европейската комисия.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама