Около 4 530 тона е изкупеният тютюн „Басми“ у нас

Лилия Александрова
Лилия Александрова
6 Минути

Изкупната кампания на тютюна вече е приключила или е на приключване в повечето райони на страната, съобщиха от НАТ-2010 за Радио Благоевград. „Могат да се кажат вече едни ориентировъчни данни, според които, при сортова група „Басми“ изкупеният тютюн тази година ще възлезе на 4 530 тона, втората ориенталска група „Каба Кулак“ също е изкупена на 100 % – около 250 тона от района на Североизточна България. Двете едролистни сортови групи, които се отглеждат в България „Бърлей“ и „Виржиния“, също са изкупени почти на 100%. Тази година нямаме забавени плащания и те се случват в рамките на 30-дневния срок, както е записано в Закона“, уточни председателят на НАТ-2010  и президент на ELTI Цветан Филев.

По отношение на изкупните цени тази година, той съобщи и добра, и не толкова добра новина. При сортова група „Каба Кулак“ има ръст в цената с около 10 %, в сравнение с 2019 година, като изкупната цена е вървяла между 6.00-6.20 лв. за килограм. При едролистните сортови групи, цените са се задържали като тези от предходния стопански цикъл. Съответно, за „Бърлей“ тютюнопроизводителите са получили между 3.25-3.40 за кг., а за „Виржиния“ между 3.40-3.50 лв. за кг.

Конкуренция от 4 балкански държави

„Проблемът, тази година по отношение на изкупните цени, се случи при сортова група „Басми“. Получихме много сигнали в Асоциацията, че тази година производителите на тютюн от тази сортова група, са получили цени с 1.00-1.50 лв. по-малко, в сравнение с миналогодишния стопански цикъл“, съобщи председателят на НАТ-2010. Причините за този проблем, според него, се крият в пазарната икономика, в която се налага да работят и българските тютюнопроизводители. По-доброто качество и по-ниската цена на тютюна, който се произвежда в съседните държави Северна Македония, Турция и Гърция, подбиват сериозно изкупната цена на българския тютюн.

„Над 100 хиляди тона ориенталски тютюн се произведе тази година в тези 4 балкански държави. В Турция например, тази година са произведени над 50 хиляди тона качествен ориенталски тютюн, в Гърция – 11 хиляди и 500 тона от единия сорт и 9 хиляди тона от друг сорт, в Македония са произведени 27 хиляди тона ориенталски тютюн, при заявени 21 хиляди тона. В тези 100 хиляди тона на балканско ниво, под 5 % е делът на българския тютюн от сорта „Крумовград“ основно. Цената в съседните държави е също доста по-конкурента от българската. В Турция например, в момента около 6 лв. се изкупува един от най-качествените ориенталски сортове „Самсун“, уточни още Цветан Филев.

Производството през 2020 г.

Около 7 хиляди тона е общото количество тютюн от четирите сортови групи, което е произведено в България миналата година. В същото време, търговските оператори, с които има сключени договори, са внесли у нас над 13 хиляди тона чужд тютюн, от които над 5 хиляди тона ориенталски.

Между 20 и 25 януари ще се проведе и първият за тази година Консултативен съвет по тютюна, на който ще бъдат разгледани важни акценти. Един от тях е определяне на единичните ставки по сортови групи, тъй като изплащането на Преходната национална помощ за тютюна за 2020 г. ще се случи по-рано от обикновено, между 10 и 20 февруари.

Преходната национална помощ за тютюн

По отношение на Преходната национална помощ за тютюн вече стана ясно, че тя бъде удължена до 2027 г., но се очаква до средата на месец юли да се сключи окончателно реформираното споразумение за новата Обща селскостопанска политика на Европейския съюз, за периода 2023-2027 г. „Поне такова е намерението на Португалия, която пое ръководството на Евросъюза за следващите 6 месеца. Очаква се на 23 януари, и на 22 и 23 март, тази година, да има заседания на Триалога- Европейски съвет, Европейски парламент и Европейска комисия, на което да се коментира Преходната национална помощ до 2027 година. Смятам, че в първата десетдневка на април ще имаме повече яснота по този въпрос и Триалогът ще отсъди, че Схемата трябва да продължи до 2027 година и когато това се случи, смятам че е коректно да се коментират детайлите по въпросната Схема“, коментира още Цветан Филев.

Първо заседание на УС за 2021 г.

Най-важна е подкрепата на малки и средни земеделски производители, отглеждащи тютюн през новия програмен период на ОСП на ЕС 2021-2027 г. – около това мнение са се обединили членовете на управителния съвет на Национална асоциация на тютюнопроизводителите – 2010 (НАТ-2010), който проведе първото за годината видеоконферентно заседание.

Управляващите членове на асоциацията са обсъдили темите, които да бъдат засегнати по време на предстоящия Консултативен съвет по тютюна (КС) към Министерство на Земеделието, храните и горите (МЗХГ). Определени са титуляри и заместници от НАТ-2010 за членове на КС по тютюна. Направени са структурни предложения относно УС на Асоциацията, национални и европейски въпроси за бранша, взети са решения и бъдещи действия свързани със сектор “Тютюн”.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА