ОИСР: Необходима е промяна на политиките в селското стопанство

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) подчертава, че има силна необходимост от реформи в селскостопанската политика. Недостатъците на действащата система води до вредни пазарни изкривявания в много страни, отразяват се на околната среда и пречат на иновациите. Това са част от изводите в тазгодишния доклад на ОИСР на тема „Мониторинг и оценка на селскостопанската политика“, предава topagrar.com.

Според организацията, 54-те анкетирани страни, включително всички членове на ОИСР и ЕС плюс 12 развиващи се икономики, са инвестирали около 475 милиарда евро пряка подкрепа на земеделските стопани в периода между 2017 и 2019 г. Около половината средства от общата сума са инвестирани в мерки, които поддържат цените на местно ниво над международните. Това е вредно за потребителите, особено за по-бедните, и увеличава разликата в доходите между големите и малките стопанства, според анализаторите.

Общата конкурентоспособност на хранителната промишленост е намалена. Според ОИСР правителствата са инвестирали сравнително малко в дългосрочни мерки в селскостопанската и хранителната промишленост. Общо във всички разглеждани страни само 93,94 милиарда евро годишно са изразходвани за научни изследвания и разработки, инфраструктура, биосигурност и други необходими услуги за сектора; субсидиите свързани с мерки за насърчаване на потреблението възлизат на 58,49 милиарда евро.

(Без)полезни методи

Реформите се случват бавно, според анализаторите на ОИСР. Няма значителни промени в нивото на помощта, нито е постигнат значителен напредък за намаляване на нарушенията в производството и търговията. Емисиите на парникови газове в селскостопанския сектор се увеличават в повечето страни, посочват анализаторите.

„Когато погледнете брутния доход от селското стопанство, можете да видите, че повече от един на девет долара в света все още идва от публични средства“, казва директорът на OECD за търговия и земеделие Кен Аш. В някои страни всеки втори долар идва от публичния сектор. Необходимо е да се инвестира в добре функциониращи хранителни системи, но повечето от настоящите инструменти за подкрепа са “безполезни или дори вредни”, се посочва в доклада.

Време за промяна

Кризата с коронавируса именно е точният момент за намаляване на нарушенията на пазара и пренасочване на наличните инструменти и ресурси в полза на селското стопанство и на обществото като цяло, посочва Кен Аш.

В допълнение към по-амбициозните екологични цели, ОИСР препоръчва правителствата да променят изкривяващите политики, които са тясно свързани със селскостопанското производство и използването на ресурси. Наличните средства също така трябва да бъдат преразпределени за укрепване на ключовите публични услуги за подобряване на селскостопанската производителност, устойчивост и устойчивост.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама