Позицията на страната ни е, че при разглеждане на бъдещото развитие на политиките в ЕС е важно да се запазят успешните инструменти на Обща селскостопанска политика като директните плащания и обвързаната подкрепа с финансиране
Кабинетът одобри позицията на Република България за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 24 март 2025 г. в гр. Брюксел, Кралство Белгия.
По време на заседанието се очаква Съветът да проведе политически дебат по Съобщението на Комисията „Визия за селското стопанство и храните – Съвместно оформяне на привлекателен земеделски и хранително-вкусов сектор за бъдещите поколения”, публикувано на 19 февруари 2025 г., на база на предварително формулирани от Председателството въпроси.
Позицията на България е, че при разглеждане на бъдещото развитие на политиките в ЕС е важно да се запазят успешните инструменти на Обща селскостопанска политика като директните плащания и обвързаната подкрепа с финансиране, което да отразява завишените потребности, произтичащи от актуалното развитие на политическата и икономическа обстановка. Становището на страната ни е, че е необходимо да се работи за постигане изравняване в нивата на директните плащания, за да може земеделските стопани в ЕС да са равнопоставени и конкурентоспособни.
С друго решение кабинетът одобри резултатите и взетите решения на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което се проведе на 24 февруари 2025 г. в Брюксел.
Съветът обмени мнения относно подобряването на механизма за прилагане на принципа за проверка на въздействието върху селските райони, както и начините за по- цялостно интегриране на развитието на селските райони в политиките на ЕС и извън ОСП. Министрите призоваха развитието на селските райони да остане част от силна и независима ОСП след 2027 г.
По време на заседанието беше представена актуална информация за състоянието на пазара, по-специално вследствие на войната в Украйна. Държавите членки отбелязаха, че докато селскостопанските пазари в Съюза показват положителни признаци на възстановяване и повишена стабилност, цените на суровините (особено на енергията и торовете) все още са над нивата от преди пандемията от Ковид-19. Съветът акцентира, че секторите на хранително-вкусовата промишленост продължават да се сблъскват с различни предизвикателства. Беше поставен акцент върху необходимостта от оценка на въздействието на предложението за Регламент за въвеждане на завишени мита върху вноса на торове от Русия и Беларус.
Комисията представи и своето Съобщение „Визия за селското стопанство и храните – Съвместно оформяне на привлекателен земеделски и хранително-вкусов сектор за бъдещите поколения“, публикувано на 19 февруари т.г. Фокусът на дискусията беше върху необходимостта ОСП да има подходящ и отделен бюджет, базиран на два стълба; значението на продължаващата подкрепа за селските райони; по-строго хармонизиране на производствените стандарти за вносни хранителни продукти; и необходимостта от опростяване на политиката. Няколко делегации, включително Република България, откроиха значимостта на постигането на пълна външна конвергенция на директните плащания.