На 2 млн. евро да падне таванът за финансова помощ по подмярка 4.2 “Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти” и да се въведат два нови критерия. С това предложение на Министерство на земеделието и храните стартира дебатът за промени по подмярката в рамките на тематичната работната група (ТРГ), която заседава през миналата седмица.
Въвеждат се вероятно нови критерии, целящи стимулиране на съществуващите предприятия, експортната активност и подкрепа на кандидати, които не са получавали финансова помощ по ПРСР за сходна дейност. След заседанието на ТРГ потърсихме мнение от Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ).
„По време на заседанието на работната група въз основа на представен анализ от МЗХ за резултати от приема по 4.2. през 2015г. стана ясно, че единодушно се подкрепя предложението за намаляване на максимума. Предложеният обаче нов критерий, даващ стимул на преработвателните предприятия с история предизвиква сериозен дебат, тъй като не е справедлив по отношение на земеделските производители. От гледна точка на АЗПБ критериите не са лоши, но не удовлетворяват земеделските производители. За нас е важно да има критерии, които насърчават и земеделските производители да реализират проекти за преработка на собствената суровина. Наложи се да припомним на цялата работна група, че за разлика от предходния програмен период, в ПРСР 2014-2020 и земеделски производители, и преработвателите ползват една и съща подмярка – 4.2, което води до голяма конкуренция и следва да се търси баланс в защита интересите на двете категории бенефициенти. АЗПБ предостави за обсъждане в ТРГ конкретно предложение за структуриране на новия критерий в подкритерии, с което ще бъде отчетена спецификата и разликата в заетостта на земеделските стопани и преработвателните предприятия“, коментира за „Агрозона“ Таня Дъбнишка, изпълнителен директор на асоциацията.
„Виждаме, че МЗХ вече е възприело нашата идея от миналата година за стимулиране на експортно ориентираните предприятия и продукти и сега предлага нов критерий, насърчаващ интеграцията на преработвателни предприятия с разширен достъп до пазари и експортна активност“, каза още тя.
От думите и стана ясно, че АЗПБ продължава да настоява пред министерството и цялата ТРГ да се въведе критерий за преработка на българска суровина. „Считаме, че трябва да има стимул за предприятията, които ще правят нови инвестиции и ще преработват българска продукция. В предложението си сме отчели естеството на различната суровинна обезпеченост на различните преработвателни сектори и сме предложили стъпаловиден критерий в зависимост от това какъв обем (%) от цялата преработвана продукция е българска суровина“, обобщи експертът. На заседанието на ТРГ АЗПБ повдигна темата и за прозрачността при одобряването на проектите по подмярка 4.2. Министерството е отчело като много продуктивно и вече работещо предложение на АЗПБ за фиксиране на краен срок за стартиране на даден проект в договорите на ДФЗ с бенефициентите по подмярка 4.1. и 4.2. на ПРСР.
Очаква се следващата работна група да се проведе в края на този месец.
През миналата седмица земеделският министър Десислава Танева съобщи, че МЗХ възнамерява в първата половина на 2017 г. да отвори мярката за преработка на земеделски продукти 4.2 с целия остатъчен бюджет по мярката, така както това се случи за мярка 4.1.