Oбвързана подкрепа ще има и за автохтонни породи крави

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

През новия програмен период на Обща селскостопанска политика 2023-2027 г. е предвидена нова интервенция- обвързана подкрепа за крави от застрашени от изчезване породи. Това става ясно от документи, които ще бъдат обсъдени по време на предстоящото в петък, 5 февруари, заседание на Тематичната работна група, която разработва стратегическия план за развитието на земеделието в България през новия програмен период. Целта на интервенцията е да допринесе за засилване на пазарната ориентация и повишаване на конкурентоспособността, включително поставяне на по-голям акцент върху научните изследвания, технологиите и цифровизацията.

Застрашените от изчезване породи са дял от земеделския сектор, който има изключително значение за съхраняване на биологичното разнообразие, поддържане на естествените екосистеми, устойчиво развитие на регионите с природни ограничения за развитие на интензивно земеделие, поддържане на националните традициите и местните общности. Заради това тяхното опазване е приоритет на националното стопанство, постигането на който допринася за устойчива продоволствена и демографска политика.

ДФЗ, финансиране, Agrozona.bgЦелта е добив на произведени по естествен начин, здравословни храни, със специфични, уникални за съответната порода качества. Повишената добавена стойност на тази продукция има пряко отношение към икономическото състояние на земеделските стопани, основно от необлагодетелстваните региони в страната. Прилагането на интервенцията е обвързано и със специфичните качества на произвежданата продукция от земеделския стопанин.

Основно изискване по интервенцията е земеделският стопанин да отглеждат в стопанството си 20 и повече крави от една застрашена от изчезване порода да реализира на пазара животни за клане, износ или продажба в други стопанства, както и дейността в стопанството да бъде съобразена с всички ветеринарно-медицински и зоотехнически изисквания.

Допустимост за подпомагане

Допустими за подпомагане са земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си 20 и повече крави от една застрашена от изчезване порода. Заявените за подпомагане животни трябва да са крави на възраст над 22 месеца и да са идентифицирани и регистрирани в системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ. Земеделските стопани трябва да продължат да отглеждат заявените крави най-малко 80 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане. Кравите от застрашените от изчезване породи са допустими да подпомагане само по тази схема. Необходимо е допустимите  за подпомагане крави да имат най-малко 0,7 раждания на допустимо за подпомагане животно в периода от 01 октомври на предходната година до 30 септември в годината на кандидатстване. Необходимо е да има пазарна реализация на 2000 кг. мляко или млечни продукти в еквивалент мляко, 0,25 говеда – за клане, износ, вътреобщностна или продажба в други стопанства за реализация.

Размерът на подпомагане се определя с оглед постигането на задоволителна добавка към по-високите нужди от подкрепа на доходите на земеделските стопани в секторите с ниска рентабилност, стимулиращ ги да продължат земеделското производство, да повишат конкурентоспособността си и подобрят пазарната си ориентация.

При определяне на размера на подпомагането с цел насочване на необходимия финансов ресурс към малки и средни ферми ще бъде приложена модулация в съотношение 1,25:1 за първите 50 допустими за подпомагане животни по схема. Прилагането на този механизъм ще бъде прецизирано след издаването на делегираните актове.

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА