Общините ще следят каква работна ръка търси бизнесът

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

В рамките на няколко месеца ще бъде засилена ролята на комисиите по заетост в общините, като те ще определят от каква работна ръка се нуждае бизнесът на място. Това е част от регионалния подход, който министерството на труда и социалната политика прилага за справяне с безработицата в населените места у нас, обяви заместник министърът на социалната политика Гълъб Донев по време на кръгла маса на тема „Бизнесът в България и кадрите! Те липсват! Как да се справим!”, организирана от Българска търговско-промишлена палата.

Директно ще търсим връзката между общините и заетостта, какво самите региони предвиждат да постигнат в своите стратегии за регионално развитие така, че да насочат човешкия си капитал там, където е необходим, каза още той. Така ще дадем възможност на местните власти да насочват финансов ресурс – национален и по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, към изпълнение на своите стратегически задачи за развитие, каза той.

В последните години не търсим резултатите от наливането на пари в програмите за увеличаване на заетостта, бе мнението на заместник министъра на икономиката Даниела Везиева. Все пак статистиката показва, че през последните години нивото на безработица като цяло в България намалява. Това според Даниела Везиева се дължи на стабилната икономика, която е част от усилията на цялото правителство.

Необходими са усилия за прекратяване на регионалния дисбаланс в икономическото развитието в страната, посочи тя и отбеляза, че у нас липсват регионални политики за това как искаме да изглеждат нашите региони и какъв бизнес ще се развива. От там, според нея, трябва да се търси отговор на въпроса какво образование е необходимо на младите. Бизнесът е длъжник на обществото и трябва да помисли върху своята роля в него. Трябва да се знае, че да правиш бизнес у дома, в семейството, е също толкова успешно, както и извън него, каза Даниела Везиева. Трябва да преодолеем разликата в нивото на безработица в различните региони у нас и това може да стане, като държавата, обществото и бизнесът работят заедно за това, посочи още тя. Нейният апел към бизнеса е да посочи какво иска и е готов да финансира в образованието, за да получи кадрите, които са му необходими.

Лилия Александрова

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама