Облечените дървета и храсти изкарват леко зимата

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Снегът и студът могат да повредят дърветата, храстите и тревата в двора. Новозасадените растения най-вече имат нужда от зимна защита. През този месец трябва да се вземат мерки, за може и догодина градината да изглежда красиво.

Първата задача е да се подкастрят дърветата и храстите. Около дърветата в радиус от един метър и 50 см около храстите се натрупва късо окосена трева, угнил тор, шума, торф, ситно надробени дървесни кори. Тази покривка е добра защита от злите студове. Дебелината й да е 6 – 8 см. Разбира се преди мулчирането дърветата и храстите трябва да се окопаят.

Найлонов параван пази младитеukrytye-dlya-roz

Около новозасадените редки видове през първите две–три години се прави найлонов параван. Той прилича на права триъгълна призма, която загражда растението. На приземния му край стените трябва да се прикрепят към земята със скоби, за да не духа вятър оттам. Параванът се закрепва на три дървени или железни колове, забити на 40 см в земята. Височината на паравана да е на нивото на растението при ниските видове и около 100 см – при високите. Стените на найлоновата призма да са на разстояние 10 см от растението. Единият от ръбовете на защитната призма да е обърнат срещу посоката на ветровете.

Преди снега сложете дрешка на цветята

Когато метеоролозите прогнозират слана, покрийте растението с голяма найлонова торба или покривало, завързано на четири кола. Вечнозелените видове – кипариси, туи, юки, завържете с връв към ствола, за да не се деформира короната, ако падне  дебел сняг. %d1%81%d0%bd%d1%8f%d0%b3-%d0%b2-%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0Силен сняг може да счупи клоните на вечно зелените растения. Падне ли, трябва внимателно да го изтръскате с дървено гребло или летва.

Имате ли в двора смокини и лозови асми, също трябва да ги зазимите. Около тях се мулчира. Стволовете им се увиват с трева или слама, които после се завързват с връв, накрая се загръща с хартиени чували.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА