Обезмасленото сухо мляко в ЕС продължава да поскъпва

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Продължава тенденцията към поскъпване на обезмасленото сухо мляко в ЕС – за месец цената е нараснала с 3%, а на годишна база с 40%. Експертите на САРА очакват засиленото търсене в света да продължи да подкрепя ръста на цената (има ръст от 53% при износа от ЕС през януари сравнено с година по-рано).

За януари сравнен със същия период на предходната година вносът в обем в Китай от ЕС на масло и млечни мазнини намалява с 15%. Анализът е на експертите от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) към Института за пазарна икономика.

Вносът на обезмасленото сухо мляко нараства с 25%, на пълномасленото сухо мляко с 30% , на кондензираните млека с 30% и на лактоза с 5%. Традиционно последното тримесечие от финансовата година китайските млекопреработватели внасят по-големи количества суровини, но намалението при маслата вероятно се дължи на по-ниската цена на млечните мазнини в Океания и пренасочване на вноса оттам.

През януари изкупеното мляко в ЕС е намаляло с 1,5 % в сравнение със същия месец на 2018 г с 196 000 т. 18 държави членки са намалили производството си , сред които Франция с 64 000 т., Холандия с 63 000 т. и Германия с 59 000 т.

Движенията на изкупните цени за ЕС през февруари са разнопосочни, за старите страни членки слабо се увеличават с 0,25%, докато за новите страни членки намаляват с 0,9%. По-скъпите фуражи в резултат на сушата миналата година ще оказват влияние на цените поне още два месеца.

Насоки на политиката и тенденции в търговията

Икономическите последствия от Брекзит в земеделието вероятно най-силно ще засегнат Ирландия, изнасяща храни за 5 милиарда евро за Великобритания. Проблемът се усложнява от засилващите се опасения за напускане без споразумение и установяване на граница между Република Ирландия и Обединеното Кралство. Ако се стигне до това и се въведат мита за вноса в Обединеното кралство, млечният сектор в ЕС ще се изправи пред нова криза, заради формирането на излишъци и натиск върху изкупните цени.

Европейският млечен борд (EMB) стартира през 2009 г. като инициатива, с която да подпомогне получаване на справедлива цена за изкупуваното краве мляко. Реализиран във Франция, Германия, Австрия, Белгия, Швейцария и Люксембург, проектът цели получаването на цена за суровото мляко, която да покрива напълно производствените разходи и да позволява на фермерите да управляват фермите си устойчиво. Средствата за това са чрез разширяване каналите за реализация на продукцията (фермерски пазари) и съдействие за регистриране на търговска марки, с които фермерите да продават продукцията си.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА