Предимно спортни коне се отглеждат на територията на област Сливен. Това съобщи д-р Стефан Дренски, началник отдел „Здравеопазване“ в Областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните – Сливен. В областта се извършват планови проверки на животновъдни обекти за отглеждане на коне.
“При проверките няма установени нарушения на здравословното състояние на животните и хуманно отношение към тях. В Сливенско конните бази са няколко. Най-голямата е в котленското село Тича, където се отглеждат състезателни коне. Конна база и регистриран клуб по конна езда има и в Сливен – това е „Табора“. Конете отглеждани в тези бази се регистрират в съответната асоциация, която им издава паспорти”, уточни д-р Дренски за “Фокус”.
Конете за езда, както и животните използвани за впрягове, трябва да бъдат чипирани при ветеринарен лекар, а след това регистрирани в БАБХ. Член 139 от съответното законодателство предвижда нерегистрираните коне да бъдат конфискувани, а в отделни случаи и евтаназирани.
„Сами разбирате, че това няма как да се случи. Голяма част от конете, собственост предимно на роми, нямат чип, но не може да приложим цялата строгост на закона. При нарушение кон без чип се конфискува, а след това се изпраща в т.н „капан“, където се чипира“, посочи д-р Дренски.
Той допълни, че в Сливен засега няма такива изградени „капани“. „Обсъждали сме с Община Сливен да се създаде такова място, но това изисква много средства“, уточни Дренски.
Последният случай на конфискуван кон е от края на октомври, когато мъж премаза с животното двегодишно дете. Собственикът на животното е в ареста, а конят е изпратен в „капан“ в Ямбол, където ще бъде чипиран. След това ще бъде предаден във владение на Регионалната дирекция по горите, която ще обяви животното за продажба чрез търг. Така се процедира и с останалите конфискувани конфискувани коне.