Нулева реколта от мед от ранните култури

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Нулева реколта от мед от ранните медоносни култури отчитат пчелари в цялата страна заради лошото време. В момента пчелите са на паша при лавандула, липа и билки, от които се очакват сравнително добри резултати, но ако те се реализират, ще бъдат резултат от изключително големи усилия от страна на пчеларите да запазят здравето на пчелите. Това каза за „Агрозона“ Петко Симеонов, биопчелар и председател на сдружение за биологично пчеларство. Той обясни, че България забрани частично употребата на неоникотиноиди на своя територия, но реално забраната действа само в две области в страната. Затова в момента пчеларите са в кампания за изследване на пчелите в паша, за да се установи какъв е ефектът от тази забрана върху здравето на пчелите. Унищожителен ефект за бранша имаха и кампаниите за пръскане срещу нодуларен дерматит, в следствие на които много пчелари загубиха голяма част от пчелните си семейства.

Секторът все още се развива на ниво производство, а не в посока към преработка на суровини. Липсват търговски марки, под шапката на които да изнасяме мед. По-голямата част от родната продукция се доставя на чуждестранни пазари, а на нашия остава малко количество с високо качество, което се смесва с внос от Аржентина, Китай и Украйна, и се предлага като чист мед, чиято стойност на дребно достига 30 лв/кг. За сравнение, на пазара в Германия, която е най-големият износител на биомед от ЕС, може да се намери за 8 евро/кг. Ето защо производителите очакват от Агенцията по храните (БАБХ) да упражнява стриктен контрол както върху производителите, така и върху пазара.

Около 20% от пчеларите в България се занимават с биологично производство и има голям интерeс. Трудно обаче се намира достатъчно информация за биологичното отглеждане, поради което се разчита на чуждестранна литература и на знанията на по-стари пчелари. Освен това браншът изпитва остра липса на работна ръка. Достъпът до финансиране е труден и въпреки, че през новия програмен период на ПРСР пчеларството е приоритетен сектор, тези средства имат само компенсаторен ефект.

Добивът при биологично производство на мед е 18 до 20 кг от едно пчелно семейство, докато при конвенционалното достига 35-40 кг. при подвижна паша. Задължително изискване за биологичните производители е да не местят кошерите на паша с технически култури. В момента регионите в страната, където може да се отглеждат пчели по биологичен начин са полупланинските и планинските райони. Там обаче времето, подходящо за отглеждане е скъсено и се отделя по-малко нектар. За сметка на това качеството на меда е по-добро.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама