НСИ: Потреблението на хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия намалява с 4,8% през юли

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Потреблението на хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия намалява с 4,8% през юли, показват последните статистически данни на Националния статистически институт (НСИ). Лек ръст бележи и търговията на дребно с битова техника, мебели и други стоки за бита – с 1,6%. По-малко сме купували компютърна и комуникационна техника, където спадът е с 3,2%. Спад е регистриран и в търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия – с 5,1%, в търговията на дребно.

Един от малкото сегменти на пазара, който продължава да расте и през лятото, е търговията по интернет, чийто оборот нараства с 2,2% на месечна и с 18,6% на годишна база. Пазаруването по интернет, по телефона и по пощата са все по-предпочитана форма на пазаруване и браншовици прогнозират тенденцията на растеж да се запази.

В добивната промишленост намалението през юли 2015 г. спрямо предходния месец е с 3%, в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ – с 0,9%, а в преработващата промишленост – с 0,4%.

На годишна база добивната промишленост расте с 3,6%, а производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ – с 2,3%. По-значително увеличение в преработващата промишленост спрямо предходната година се наблюдава при производството на химични продукти – с 26,6%, производството на електрически съоръжения – с 18%, производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета – с 16,7%.

В летните месеци забавяне има и при търговията на дребно. Заради по-слабия туристически сезон оборотът в търговията на дребно намалява през юли с 0,6% спрямо предходния месец и нараства с едва 0,1% на годишна база.

Строителството отчита пореден спад. И последните данни на националната статистика показват, че продължаващата от няколко години криза в строителния отрасъл не е преодоляна.

Продукцията в сектора намалява през юли с 0,3%, като има и спад с 0,2% спрямо същия месец на 2014 г. На годишна база сградното строителство се свива с 8,6%, но инженерното строителство бележи ръст с 9,3%.

Тази серия слаби данни сякаш е сигнал за влошаване на икономическото оживление в България в началото на второто полугодие след негово колебливо представяне през голяма част от второто тримесечие и след солидния икономически импулс в началото на годината.

Успоредно с влошаване на икономическите показатели, достигналият през май 1,15 млрд. лв. бюджетен излишък, е значително стопен. По данни на финансовото министерство към края на юли 2015 г. излишъкът по консолидираната фискална програма е в размер на 789,4 млн. лв.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама