Със 124 гласа “за”, 69 “против” и 8 “въздържали се”, народните представители подкрепиха Проект решение за позицията на Република България относно удължаването на превантивните мерки по отношение на определени продукти с произход от Украйна след 15 септември 2023 г.
Вносители на проекторешението са народните представители Кирил Петков, Делян Пеевски, Атанас Атанасов, Хамид Хамид, Румен Христов и Александър Иванов.
По време на изслушване в НС министърът на земеделието и храните Кирил Вътев заяви пред парламента, че се е съгласил с макроикономически показатели, показани на Министерски съвет, според които не е толкова притеснително България да се откаже от желанието за продължаване на забраната за внос от Украйна.
“Притесненията на петорката във всички срещи доведоха до това да се иска продължаване на тази забрана. Аз я подкрепях на четири срещи, но на последния Министерски съвет бяха изнесени макроикономически показатели, които показват, че не е толкова притеснително България да се откаже от желанието за продължаване на забраната, защото има възможност да бъдат набелязани мерки за подкрепа на нашите земеделски производители там, където възникнат проблеми”, посочва още Вътев.
Вътев допълни, че в събота ще се проведе среща със зърнопроизводителите, като се очаква днес те да представят своите притеснения и въпроси, за да получат коректни отговори и да бъде набелязана програма за действия.
Ето какви бяха част от изказванията на народните представители от различните парламентарни групи в дебатите преди гласуването на точката:
“С огромното ми уважение към вносителите на този Проект на решение, той е без никакво значение за последиците, които ще постъпят от утре. Регламентът, който изтича на 15-ти септември и съгласно който беше въведена забраната за внос в 5 страни на тези четири вида зърнени суровини изтича. Няма процедура, няма правно основание за неговото подновяване и се възстановява търговията. В този смисъл Проектът за решение за Украйна на практика няма да има абсолютно никакви последици и затова какво ще стане от утре, просто забраната така или иначе пада, но ще има други политически щети от това решение”, заяви Десислава Танева от трибуната.
“Не става дума за забрана дали зърното ще влиза в ЕС. Става дума за забрана дали това зърно ще влиза в пет страни, които са част от един общ пазар. Всички осъзнаваме, че когато сме част от един общ пазар цената на този тип стоки се определя от този общ пазар, което означава, че частични забрани в някои от страните на този общ пазар, дава възможност за разлика в цената само такава, каквато е разликата в транспортния разход”, заяви Кирил Петков, като допълни, че цените на украинското зърно не са дъмпингови и няма да смажат родните производители.
„България произвежда слънчогледово семе два пъти по-малко отколкото е капацитетът на преработвателите у нас. Страната ни е огромен преработвател на слънчогледово семе. Произвеждавме рафинирано олио и бял слънчоглед – експортни стоки с висока добавена стойност“, посочи Росев Костурков.
“Държавата е загубила около 200 милиона тази година от ДДС само от забраната на внос на зърното”, каза още той.