Подобрена функционалност на Био регистъра и намалена Административна Тежест за Операторите, предвиждат промени в Наредба № 5 от 2018 г.
Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 5 от 2018 г. за прилагане на правилата на биологично производство, етикетиране и контрол, и за издаване на разрешение за контролна дейност за спазване на правилата на биологичното производство, както и за последващ официален надзор върху контролиращите лица е публикуван за обществено обсъждане в срок до 30 август.
Основната цел на измененията е да гарантират пълно съответствие с правно обвързващите актове на Европейския съюз за биологично производство, контрол и етикетиране на биологични продукти, както и намаляване на административната тежест за операторите и контролиращите лица.
Актуализации и нови приложения в обновената Наредба
Създава се ново приложение за определяне на подходящата гъстота на животните. То използва данни от съществуващото европейско законодателство, за да гарантира, че гъстотата на животните не надвишава 170 кг органичен азот на година на хектар земеделска площ.
Подобрена функционалност на Био регистъра
Подобрената функционалност на регистъра по чл. 45, ал. 1 (Био регистър) ще улесни обмена на информация между контролиращите лица и институциите. Мерките ще се докладват на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) чрез регистъра. Срокът за въвеждане на резултатите от контрола ще бъде удължен от три на пет работни дни.
Облекчения за контролиращите лица и операторите
Контролиращите лица вече няма да са задължени ежегодно да въвеждат „Номер на парцел по ИСАК“. Информацията ще се въвежда еднократно и ще се актуализира при промени. Срокът за въвеждане на рисковите категории на операторите и свързаната информация в Био регистъра ще бъде удължен на десет работни дни. Операторите с дейност животновъдство ще подават актуална информация за животните в срок до десет работни дни след края на всяко тримесечие.
Изисквания в сертификатите
В сертификатите за дейности като разпространение, внос, износ и съхранение ще се попълва само наименованието на групата продукти по Комбинираната номенклатура. Това също ще намали административната тежест.
Издаване на дерогации и разрешения
Регламентът предвижда възможност за издаване на дерогации за събиране на мекотелни индивиди за разплод от естествената среда. Въвежда се общо и генерално разрешение за използване на небиологичен растителен репродуктивен материал (РРМ) в биологичното производство без необходимост от подаване на заявление, което ще намали административната тежест.
Подобряване на обмена на информация
Ще се въведат нови процедури за уведомяване при стартиране на официално разследване, установяване на несъответствия и нарушения, както и при приключване на официално разследване чрез меню „Съобщения“ на Био регистъра.
Съкращаване на сроковете за издаване на дерогации
Сроковете за издаване на дерогации, свързани с животновъдни практики като подрязване на човката и обезроговяване, ще бъдат съкратени. Тези дерогации няма да се разглеждат от Постоянната междуведомствена консултативна комисия по биологично производство.
Очаквани резултати
Прилагането на новите разпоредби цели гарантиране на производството и предлагането на висококачествени биологични продукти на територията на България, подобряване на условията и реда за прилагане на правилата за биологично производство, етикетирането и контрола на биологични продукти и продукти произведени при преход към биологично производство.
Очаква се подобряване на обмена на информация между контролиращите лица и компетентното звено. Това ще осигури своевременно уведомяване за установени несъответствия, нередности и наложени санкции с пълната документация към тях.
Намаляването на административната тежест и съкращаването на сроковете за издаване на разрешения за някои дерогации ще улеснят операторите и контролирането на биологичното производство.
Подобрената функционалност на Био регистъра ще улесни и дигитализира обмена на информация между контролиращите лица, компетентното звено и ДФЗ. Това ще ограничи възможностите за системни нарушения и повиши ефективността на контролната дейност.