Нови три нива за биосигурност при свиневъдните стопанства

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

За улеснение на стопаните, които искат да продължат да отглеждат домашни свине, се подготвят нови мерки за биосигурност. Според трите вида стопанства в бъдеще ще има и три нива на биосигурност. Те се изготвят позовавайки се на добри практики от световен мащаб. Такива примери показват как при случаи на АЧС индустрията и производството на държавата продължават да функционират добре. Това стана ясно по време на провелата се вчера 4-ата годишна среща на Постоянната експертна група за африканска чума по свинете (АЧС ). В нея взеха участие Министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева, еврокомисарят по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андриукайтис и генералният директор на Световната организация по здравеопазване на животните (OIE) Моник Елоа.

Подготвят се и целеви приеми по програма за развитие на селските райони с цел повишаване на мерките за биосигурност. Предвижда се това да стане по мярка 6.3 за фамилните ферми и по мярка 4.1 ще има целеви прием по отношение на големите стопанства. След като работната група приключи работата си по новите мерките за биосигурност, ще последват промени в Закона за ветеринарно-медицинската дейност. Ще се осигури помощ при  изграждането и изпълнение на предписанията за биосигурност по отношение на личните стопанства. Тези изисквания ще бъдат минимални и се очаква всеки сам с подръчни средства да може да изгради добри условия за биосигурност. Мерките ще включват наличието на ограда, съоръжения за съхранения на фураж, дезинфекционна ваничка за измиване на ръцете, комплект дрехи, с които да се влиза и излиза от фермите.

Предвижда се намаляването на броя животни за лично стопанство от 5 на 3, като целта на тази дейност е да се минимализира развъдната дейност и съответно разпространението на болестта. Като сериозен  проблем министър Тенева вижда регистрирането на обекти за отглеждане на свине, без да се спазени предписанията за биосигурност.

АЧС статистика:

До 10 септември, на територията на страната са регистрирани 35 огнища на АЧС – 7 от индустриализирани стопанства, 2 от типа фамилни ферми и останалите – от типа лични стопанства . От 01 август до сега са регистрирани 5 от тези 35 огнища, 3 от които са на диви свине. Засегнатите животни са общо 131 хил., което представлява 20% от поголовието на домашни свине в България. Последното  регистрирано огнище от домашен тип е от 16 август . Към момента няма регистрирани животновъдни обекти тип домашни свине, които да имат симптоматика на АЧС и да са под наблюдение. Към момента всички огнища на болестта са ликвидирани. Случаите с диви свине продължават. Общия брой на огнищата при дивите свине за годината е 57, като през август за пръв път 2 от тях са случаи на заболели от породата източно-балканска свиня.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА