Нови три нива за биосигурност при свиневъдните стопанства

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

За улеснение на стопаните, които искат да продължат да отглеждат домашни свине, се подготвят нови мерки за биосигурност. Според трите вида стопанства в бъдеще ще има и три нива на биосигурност. Те се изготвят позовавайки се на добри практики от световен мащаб. Такива примери показват как при случаи на АЧС индустрията и производството на държавата продължават да функционират добре. Това стана ясно по време на провелата се вчера 4-ата годишна среща на Постоянната експертна група за африканска чума по свинете (АЧС ). В нея взеха участие Министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева, еврокомисарят по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андриукайтис и генералният директор на Световната организация по здравеопазване на животните (OIE) Моник Елоа.

Подготвят се и целеви приеми по програма за развитие на селските райони с цел повишаване на мерките за биосигурност. Предвижда се това да стане по мярка 6.3 за фамилните ферми и по мярка 4.1 ще има целеви прием по отношение на големите стопанства. След като работната група приключи работата си по новите мерките за биосигурност, ще последват промени в Закона за ветеринарно-медицинската дейност. Ще се осигури помощ при  изграждането и изпълнение на предписанията за биосигурност по отношение на личните стопанства. Тези изисквания ще бъдат минимални и се очаква всеки сам с подръчни средства да може да изгради добри условия за биосигурност. Мерките ще включват наличието на ограда, съоръжения за съхранения на фураж, дезинфекционна ваничка за измиване на ръцете, комплект дрехи, с които да се влиза и излиза от фермите.

Предвижда се намаляването на броя животни за лично стопанство от 5 на 3, като целта на тази дейност е да се минимализира развъдната дейност и съответно разпространението на болестта. Като сериозен  проблем министър Тенева вижда регистрирането на обекти за отглеждане на свине, без да се спазени предписанията за биосигурност.

АЧС статистика:

До 10 септември, на територията на страната са регистрирани 35 огнища на АЧС – 7 от индустриализирани стопанства, 2 от типа фамилни ферми и останалите – от типа лични стопанства . От 01 август до сега са регистрирани 5 от тези 35 огнища, 3 от които са на диви свине. Засегнатите животни са общо 131 хил., което представлява 20% от поголовието на домашни свине в България. Последното  регистрирано огнище от домашен тип е от 16 август . Към момента няма регистрирани животновъдни обекти тип домашни свине, които да имат симптоматика на АЧС и да са под наблюдение. Към момента всички огнища на болестта са ликвидирани. Случаите с диви свине продължават. Общия брой на огнищата при дивите свине за годината е 57, като през август за пръв път 2 от тях са случаи на заболели от породата източно-балканска свиня.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама