Нови мерки срещу АЧС: Индустриалните ферми ще слагат мрежи срещу насекоми

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Всички прозорци, клапи и други отвори в индустриалните и фамилните свинеферми ще трябва да са обезопасени с мрежи, които да гарантират защита от птици, гризачи и насекоми. Това е една от допълнителните мерки, които предвижда земеделското министерство за повишаване на биосигурността и срещу разпространението на Африканска чума по свинете.

Изискванията са разписани в промените на Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти. Документът е качен за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерски съвет.

За новоизграждащи се индустриални и фамилни ферми се въвеждат отстояния и филтри на входа на всяка сграда за смяна на работно облекло, вани за измиване и дезинфекция, както и помещение или място на изхода, за почистване, измиване и дезинфекция на транспортни средства, начините за съхранение на фуража и др.

В случай, когато в обекти,  животни се разпределят в 2 или повече самостоятелни производствени групи, е необходимо да се въведат отделни мерки за биосигурност за всяка група при условие, че структурата, размерът и отстоянията го позволяват и са разписани в индивидуален план за биосигурност с определяне на критичните контролни точки в обекта и процедури за тяхното управление.

Във фамилните ферми ще могат да се отглеждат до 10 свине майки и приплодите им, но не повече от 200 броя свине общо. Въвежда се изискване сградите и помещенията за отглеждане на свине да бъдат с необходимата квадратура и да са изградени от материали, устойчиви на тежестта и движението на животните, и с повърхности, подходящи за почистване, измиване, дезинфекция, дезинсекция и дератизация.

Също така с цел подобряване на биосигурността, беше намалена бройката на отглежданите свине в личните стопанства от 5 на 3, като изрично е упоменато, че предназначението на животните ще бъде само за угояване. Въвеждат се изисквания за  прасетата, отглеждани за лични нужди, свързани с определяне на площ, фронт на хранене, достъп на хора и животни, дезинфекция и съхранение на тор.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА