Нова платформа ще стимулира търговията на занаятчийски храни между България и Румъния

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

 

Нова онлайн платформа за поръчки на занаятчийски продукти от България и Румъния ще бъде на разположение на земеделските производители и потребителите от двете страни на река Дунав. Идеята е част от трансграничния проект “Fair Deal”, а целта е да се обхванат около 5000 занаятчии в България и Румъния.

Мрежата FairDeal ще даде възможности на земеделските производители и занаятчиите по-лесно да контактуват помежду си, да рекламират и презентират разнообразната си продукция, да достигнат нови пазари и по този начин да разширят производствата си, съобщават организаторите след среща по проекта.

Крайните потребители и клиенти ще получат възможност както да се запознаят и да научат за специфичните занаятчийски и земеделски продукти, така и много по-лесно да закупят търсените от тях стоки и услуги.

Надграждайки традиционни дейности с иновационни похвати, проектът ще промени утвърдените модели на търговия, ще увеличи ефективността в търговските отношения, ще създаде нови работни места и ще доведе до повишаване на жизнения стандарт в трансграничния регион в центрове Велико Търново и Крайова.

Стартирането на платформата FairDeal ще повлияе благоприятно върху заетостта и пазара на труда от двете страни на р. Дунав. Освен разкриването на нови работни места, мрежата за виртуална търговия дава възможност за трудова заетост на трайно безработни лица, за надомна и почасова работа. Проектът ще допринесе за постигане целите на Програма INTERREG V-А Румъния-България 2014-2020 за насърчаване на иновациите. Последните действат като двигател на предприемачеството и по този начин имат съществено принос за осигуряване на качествена и устойчива заетост в региона.

Много важен дял в реализацията на проекта заема промотирането на мрежата сред занаятчиите и земеделските производители, както и обучаването им за работа с инструментите на дигиталната търговия. Организирани ще бъдат няколко обучителни семинара. Ще бъдат изградени структури за взаимопомощ, които да подпомагат занаятчиите и земеделските производители с ограничени компютърни познания по въпросите за публикуване на онлайн оферти и управление на клиентски поръчки.

Постепенно местните организации и сдружения, с които е осъществен контакт, ще бъдат насърчавани да поемат ролята на промоутъри, с което ще се гарантира устойчивостта на проекта в дългосрочен план. Ще бъдат организирани и два земеделски и занаятчийски панаира – един във Велико Търново и един Крайова.

С реализацията на проекта „FairDeal – мрежа от платформи за бърза доставка на уникални занаятчийски и фермерски продукти“ партньорите постигат и друга от целите на Европейския съюз – запазване на националната идентичност, културно наследство и многообразие.

Проектът за интерактивната платформа е на стойност от 656 426,06 евро. Финансирането е осигурено по Програма Interreg V-A Румъния – България 2014-2020, по приоритетна ос 4 – „Квалифициращ и приобщаващ регион“.

Община Велико Търново е водеща организация в реализацията на мрежата „FairDeal”, чиято цел е потребителите да имат бърз достъп до уникални занаятчийски и фермерски продукти“. Партньори на институцията са асоциация „Диманш“ от Румъния, Българо-Румънска Търговска Камара и Национален театър „Марин Сореску“ – Крайова в Румъния. Изпълнителят на поръчката вече е избран.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА