Нов случай на бруцелоза във ферма в село Бенковски, 14 животни са заразени

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

14 крави и биволи са заразени с бруцелоза в кирковското село Бенковски. Огнището е установено във ферма, където се гледат 120 едри преживни животни, предаде БНР.

Предстои 8-те крави и 6-те бивола да бъдат заклани в лицензирана кланица, потвърди и собственичката им Айше Али. Пред Радио Кърджали тя съобщи, че според тях заболяването не е реално, тъй като животните не са проявили симптоми. Фермерите са поискали да направят повторни проби, но по думите им не им е било разрешено. Очакват обезщетението, което ще получат да е ниско. То няма да покрие средствата, които са им необходими за закупуването на нови животни.

52 положителни проби за бруцелоза са регистрирани в област Кърджали за близо година – от декември 2022 г., когато е установено първото огнище на заразата в село Растник, Кирковско, досега. А Трима ветеринарни специалисти са в процес на лечение, след заразяване с бруцелоза в област Кърджали.

Това съобщиха от Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали в писмен отговор до Радио Кърджали. Оттам уточняват, че на територията на област Кърджали са били засегнати 8 ферми, като в три от тях заболяването е ликвидирано след взимане на кръвни проби съгласно изискванията на Регламент на Европейския парламент и на Съвета на Европа.

Случаите са установени при изпълнение на Националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните, включително зоонозите в България 2022 – 2024г.

За положително реагиралите животни ще се изпълнят изискванията на цитирания Регламент, се казва в писмения отговор от ОДБХ, а именно –  компетентният орган разпорежда всички животни в инфектираните животновъдни обекти, признати за потвърдени случаи, а при необходимост — и признатите за случаи на съмнение, да бъдат заклани в рамките на определен от него максимален срок.

Клането на животните, посочени в параграф 3, се извършва под официален надзор в определена кланица. Компетентният орган може да разпореди някои или всички животни, посочени в параграф 3, да бъдат умъртвени и унищожени, вместо да бъдат заклани.

Собствениците се обезщетяват съгласно изискванията на Закона за ветеринарномедицинската дейност.

Относно това имат ли връзка установените преди известно време други случаи отново в този регион, д-р Грозев уточнява, че предстои епизоотологично проучване тъй като всички животновъдни обекти с констатирано заболяване използват обща паша. Това е важно, защото е начин за предаване на заразата.

По наше настояване специалистите припомниха и особеностите на заболяването – защо е опасно и защо е под толкова строг контрол.

Бруцелозата е зооноза (група от инфекциозни и паразитни болести, които могат да се предават от животните на хората и обратно). Тя е хронично рецидивиращо заболяване, което се характеризира с вълнообразна температура, токсични явления, прояви от страна на различни органи и системи и възникване на малки епидемии или спорадични случаи предимно сред професионално застрашени рискови групи като животновъди, селскостопански работници, ветеринарни лекари, зоотехници и лабораторен персонал.

Причинява се от бактерии от род Brucella. От значение за епидемичния процес е устойчивостта на бруцелите, както в околната среда, така и в хранителни продукти като мляко и млечни произведения.

Бруцелозата е заболяване с разпространение през цялата година и пик през пролетта и лятото. Среща се навсякъде по света, но особено засегнат е Средиземноморският регион. Боледуват предимно хора над 25 годишна възраст.

Инкубационният период е непостоянен, труден за определяне. Варира от 5 до 60 дни; обикновено е 1-2 месеца, понякога – няколко месеца.

Естествен резервоар и източник на зараза при бруцелозата са основно крави (B. abortus), кози и овце (B. melitensis), свине (B. suis). При козите болестта протича безсимптомно. Животните са най-заразителни по време на аборт (мъртво раждане). Причинителите се отделят със заразения плод, плацентата, околоплодните води, влагалищните секрети, урината. С отделянията им се заразяват пасища, обори, водоеми.

Бруцелите се съдържат в млякото и в месото на болните животни. Отделянето на причинителя в млякото може да бъде много продължително – до няколко години, което има важно епидемично значение.

На територията на област Кърджали има установени трима души положителни за заболяването, което е във връзка с установените огнища в региона.

Бруцелозата е изключително опасна зооноза, която може да унищожи животновъдството в област Кърджали, се казва в писмения отговор на въпросите на Радио Кърджали от ОДБХ.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама