(Не)очакваните ползи от подвижното пчеларство

Васил Русев
Васил Русев
8 Минути

Земеделци броят по 25 лева на кошер, за да опрашват пчелите насажденията им

Кошери на колела – изглежда екзотично, но всъщност е отлично приложено в България. Екип на “Агрозона” се запозна със стопанството на Борис Бормалийски, който е потомствен пчелар от Хисаря. Основната дейност на 42-годишният мъж се осъществява в село Черничево, непосредствено до курортния град.

Борис поема бизнеса от баща си през 2003 година, когато гледа 100 кошара, а в момента техният брой е десет пъти повече. Интересно е, че той развива един от първите проекти по програма САПАРД – 100 пчелни семейства, кошери, центрофуга и разпечатваща машина. През 2007 година Бормалийски прави голям скок в стопанството си, реализирайки още един европейски проект – този път за 500 пчелни семейства, а от програмите след приемането ни в Европейския съюз, успешно се възползва от “Млад фермер”.

Две различни цели

“От самото начало структурирах фермата си за подвижно пчеларство. Това означава, че кошерите и стойките им да са пригодени за транспортиране. Тази дейност се практикува от много професионални пчелари по целия свят, а основният момент е, че кошерите се местят от паша на паша. Някои колеги сменят по няколко паши на сезон, други само по една – прави се в зависимост от региона и конкретните нужди на земеделските стопани”, разказва Борис.

Двете конкретни цели при местенето на пчелите са опрашване на насажденията и събиране на мед. Важно е да се отбележи, че при първата, добивите от земеделската продукция се увеличават чувствително.

“Аз местя около 600 кошера при подвижното пчеларство, като в началото целта ни са черешови градини. Караме там пчелите не за мед, а изключително за опрашване. Когато черешовите насаждения се опрашат, реколтата се увеличава между 10 и 40%. Това е така, защото когато цъфти този вид овошка, времето е много нестабилно – има дъждове, ветрове, и ако наблизо няма пчели, черешите са по-малко количество и с по-лошо качество. Общо имам 5-6 клиенти, като най-голямата градина е от 1000 дка, а най-малката от 100”, каза още стопанинът.

Борис Бормалийски сподели, че от 15 години участва на големи земеделски изложения с цел популяризиране на мобилното опрашване. Това всъщност е процес, широко практикуват по време на социализма, но след промените е почти напълно изоставен. Сега земеделците започват да го преоткриват отново, което носи ползи както за тях, така и за пчеларите.

Дестинациите са без ограничение

В зависимост от размера и вида на насажденията, Борис превозва между 50 и 300 кошера на стопанство. Всеки земеделец има различни изисквания, според собствените си потребности, но правилото е – един кошер за площ от 5 до 10 дка. Локацията на насажденията не влияе по никакъв начин на пчелите, стига разстоянието от местоположението да бъде над 2-3 километра, колкото е обичайния ареал на едно семейство. Пчелните семейства трябва да бъдат разположени там преди началото на цъфтежа и се изкарват след неговия край. Обикновено това е за срок от около 20-25 дни.

“За това време, заедно с разходите по транспорт, земеделците заплащат по 25 лв. на пчелно семейство. Единствените допълнителни разходи на моите клиенти са по опазване от кражби на самите кошери и по време на цъфтежа да не пръскат с нерегламентирани препарати, за да не пострадат пчелите”, обясни Борис Бормалийски.

Продукция, цени, внос и износ

В зависимост от година, подвижното пчелно стопанство произвежда средно между 25 – 40 кг от мед от кошер. Това прави общо малко над 30 тона годишно. Пазар за него има, но изкупните цени на са високи – под 4 лв. на килограм. Една от основните причини за това е високият внос от Китай и Украйна. Така се получава пренасищане на пазара и родното производство отива главно за Германия. Интересен факт за тази страна е, че тя е най-големият вносител и най-големият износител на мед в Европа. На практика Германия преработва изкупения отвън мед и го препродава заради по-добрите си бизнес позиции, главно в скандинавските страни, където той се реализира.

“Нашият мед е със средно качество. Ние обаче сме доста силни в монофлорните медове – изнасяме мед от липа, кориандър, акация и манов мед. Сега Странджанският манов мед получи защитено географско указание. Но когато изнасяме един обикновен слънчогледов мед, ние влизаме на силно конкурентен пазар и шансовете ни не са високи”, разясни пчеларят.

Затворен кръг

Стопанството на Борис Бормалийски е сред успешните в сектора, защото по-голямата част от готовата продукция се пласира на дребно. Неговите четирима работника са ангажирани целогодишно, като през зимата основната дейност е по пакетирането и пласирането на меда. Така се постига по-добра цена. Отделно от това, той продава и мед на пита, който се реализира в големи хотелски комплекси в редните курорти. Със своята собствена търговска марка, фермерът успява да изтъргува на пазара и около един тон прашец.

Националната пчеларска програма

“Ние сме подпомагани по стандартните мерки на Държавен фонд “Земеделие”, по които участват всички. Но при нас има и Национална пчеларска програма. Тя реално е за подпомагане на стопаните и оказва влияние – с нея главно купуваме пчелни майки на по-добра цена, лекарства на по-добра цена, което е много важно. По пчеларската програма имаме достъп до качествени и евтини лекарства, чрез които не допускаме развитието на различни болести и това наистина е положително за нас”, завърши Борис Бормалийски.


Има лесно решение против натравянето на пчелите

В различните райони на страната има различни натравяния. При нас такъв проблем няма. Причината е много проста – когато земеделците пръскат с инсектициди, се обаждат на пчеларите, за да затворят пчелите. Когато се прави по правилник – пръскането да се осъществява вечерно време или рано сутринта и когато ние сме уведомени, не се стига до неприятни ситуации. А когато се пръска буквално “когато си поискаш”, проблемите са неизбежни. Като много неща в нашата държава, така стои и въпросът с пръскането – имаме наредба, но тя не се спазва и не действа, разказва Бормалийски. За да се докаже натравяне на пчелите от конкретно пръскане, трябва да има акредитирана лаборатория, която у нас липсва. Според пчеларят, генералното решение на проблема е в по-добрата комуникация между различните стопани и проявяването на колегиалност от всички страни.


 

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА