До края на първото и началото на второто десетдневие на декември агрометеорологичните условия ще се определят от наднормени температури и средноденонощни стойности в полските райони – над биологичния минимум, необходим за възобновяване на вегетационните процеси при зимните житни култури.
В началото на периода в източните и южните райони отново се очакват необичайно високи за сезона температури, на места до 18-20°С и условия за удължаване на есенната вегетация при пшеницата и ечемика. В тези райони при част от поникналите в края на ноември посеви ще се наблюдава листообразуване, съобщи Драгомир Атанасов, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидроогия (НИМХ).
След мекото за сезона време от следващия период агрометеорологчните условия ще претърпят рязка промяна
На места в Западна България и Предбалкана те ще придобият зимен характер. Прогнозираното застудяване ще задържа и прекратява вегетационните процеси при зимните житни култури. В средата на декември при пшеницата ще преобладава фаза 2-3-ти лист. Вследствие продължителното есенно засушаване зимните житни култури са изостанали в развитието си. Част от посевите са неукрепнали, във фаза поникване. Във фаза братене, подходящата фаза за зимуване, са посевите с пшеница на места в Дунавската равнина (агростанциите Бъзовец, Новачене, района на Русе).
През следващия период се прогнозират повсеместни, значителни валежи и подобрение на есенните влагозапаси в 50сmпочвен слой.
В южните райони условия за провеждане на предзимни сеитби на някои студоустойчиви зеленчукови култури – грах, моркови, бакла и др. ще има в началото на периода.